Zimą powietrze w mieszkaniu staje się suche i nieprzyjemne. Niedostateczna wilgotność doskwiera domownikom, cierpią rośliny i zwierzaki, a w przesuszonym drewnianym parkiecie, meblach i innych elementach stolarki pojawiają się nieestetyczne szczeliny. O tym, jak ważne jest jego odpowiednie nawilżenie przekonujemy się głównie teraz, w sezonie grzewczym.
|
• Otocz się kwiatami. Najlepiej powietrze nawilżą te, które wyparowują znaczną ilość pobranej wody. To m.in. szeflera, bluszcz, lipka, paproć, diffenbachia, fikus. Gdy kilka roślin stoi blisko siebie, potrafią stworzyć wokół niemal tropikalny mikroklimat. • Po kąpieli w wannie nie spuszczaj od razu wody. Otwórz drzwi od łazienki i pozwól wilgotnemu powietrzu rozejść się po domu. Pozostawiona woda będzie parować, dopóki się nie schłodzi. • Zawieś na kaloryferze kamionkowe zbiorniki z wodą, wilgotne ręczniki, pranie. Pod wpływem temperatury woda paruje i nawilża powietrze. Reklama
|
A może nawilżacz?
Najprostszym i najtańszym sposobem na nawilżenie powietrza w mieszkaniu jest wieszanie na kaloryferach mokrych ręczników lub kamionkowych pojemników wypełnionych wodą. Niestety ręczniki szybko wysychają, a parująca woda nawilża tylko najbliższe okolice. Nieco droższym, ale bardziej efektywnym rozwiązaniem jest zakup nawilżacza, który skutecznie wyrównuje poziom wilgoci w pomieszczeniu. W zależności od sposobu działania wytwarza gorącą parę wodną lub delikatną, chłodną mgiełkę. Niektóre modele mają funkcję oczyszczania powietrza i jego jonizacji. Warto wybrać taki, który automatycznie wyłączy się, gdy osiągnie pożądany poziom nawilżenia powietrza. Nie wolno zapominac o odpowiedniej wentylacji i temperaturze – optymalna wynosi od 20 do 22 st. C. Kiedy jest za ciepło nie pomoże nawet najlepszy nawilżacz. Jeśli chcemy na bieżąco monitorować wilgotność powietrza, warto zaopatrzyć się w prostą, domową stację meteo lub specjalny zegar z wbudowanym miernikiem wilgotności powietrza (higrometrem).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Z tym nawilżaniem to trzeba uważać, bez dokładnego określenia poziomu wilgotności w domu, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zachęcam do przeczytania.https://czujniki-smogu.pl/blog/nawilzacz-powietrza-wilgotnosc-powietrza-w-domu/https://czujniki-smogu.pl/blog/jaka-powinna-byc-optymalna-temperatura-w-domu/
Zgadzam się z Panem Robertem. Mam w śród swoich znajomych już chyba byłego fana nadmiernego nawilżania powietrza w domu. Oczywiście w nawilżaczach powietrza nie ma nic złego - wręcz przeciwnie. Natomiast ich nadużywanie, jak w przypadku wspomnianego znajomego, kończy się grzybem w mieszkaniu.
Zdecydowanie tak...sama źle się czuję kiedy włączone jest ogrzewanie i powietrze jest suche. Muszę zainwestować w dobry nawilżacz powietrza
Dlatego powietrze trzeba nawilżać.
Z tym nawilżaniem to trzeba uważać, bez dokładnego określenia poziomu wilgotności w domu, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zachęcam do przeczytania.https://czujniki-smogu.pl/blog/nawilzacz-powietrza-wilgotnosc-powietrza-w-domu/https://czujniki-smogu.pl/blog/jaka-powinna-byc-optymalna-temperatura-w-domu/
Zgadzam się z Panem Robertem. Mam w śród swoich znajomych już chyba byłego fana nadmiernego nawilżania powietrza w domu. Oczywiście w nawilżaczach powietrza nie ma nic złego - wręcz przeciwnie. Natomiast ich nadużywanie, jak w przypadku wspomnianego znajomego, kończy się grzybem w mieszkaniu.