Władze PKP Cargo poinformowały o utworzeniu swojej nowej spółki – PKP Cargo Terminale, która będzie miała siedzibę w słynnym przed laty „suchym porcie” Medyka – Przemyśl – Żurawica. Spółka będzie skupiała wszystkie terminale należące do PKP Cargo i będzie największą w Polsce i jedną z największych w Europie spółek zarządzających terminalami lądowymi.
– To przykład działań integracyjnych w Grupie PKP Cargo, która ma na celu usprawnienie zarządzania i lepsze wykorzystanie zasobów, ale przede wszystkim zaproponowanie lepszej oferty dla klientów – powiedział prezes PKP Cargo SA Czesław Warsewicz[paywall].
Do podpisania listu intencyjnego w tej sprawie doszło w Rzeszowie. Z udziałem marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, dokument parafowali szefowie Agencji Rozwoju Przemysłu i PKP Cargo SA. W. Ortyl dodał, że w ramach przyszłego Regionalnego Programu Operacyjnego, Urząd Marszałkowski w Rzeszowie dofinansuje centrum Medyka – Przemyśl – Żurawica.
– Wielkie podziękowania należą się także Marszałkowi Sejmu RP Markowi Kuchcińskiemu, który bardzo aktywnie działał, wspierał i lobbował na rzecz wsparcia węzła kolejowego Medyka – Przemyśl – Żurawica – dodał obecny na spotkaniu wicemarszałek województwa podkarpackiego, przemyślanin Piotr Pilch.
Wspomniany list intencyjny nie dotyczy tylko utworzenia spółki zarządzającej wszystkimi terminalami lądowymi w Polsce, należącymi do PKP Cargo.
– Na rynku widać duży popyt na wagony towarowe i realizacja tego przedsięwzięcia byłaby z ogromną korzyścią dla PKP Cargo – powiedział podczas wspomnianego spotkania prezes Cz. Warsewicz. – Na pewno nasza spółka mogłaby być odbiorcą produkcji tego zakładu, gdyż mamy duże potrzeby zarówno w zakresie wymiany starego taboru na nowy, jak i powiększania naszych zasobów – dodał.
Chodzi o ulokowanie w naszym regionie spółki, która zajęłaby się produkcją wagonów towarowych. Obecnie trwają zaawansowane rozmowy ze spółką Wagony Świdnica z grupy Greenbrier w zakresie przystąpienia do tego projektu. Sygnatariusze porozumienia najpóźniej do końca 2019 roku podpiszą umowę, która określi ich zaangażowanie w projekt. Dopiero wówczas kolejnym krokiem będzie powołanie spółki, która zajmie się produkcją wagonów towarowych różnych typów dla PKP Cargo. Umowa określi także wielkość udziałów w projektowanej spółce, jakie obejmie każdy z partnerów.
Jedną z możliwych lokalizacji dla nowej spółki mogą być tereny dawnej Fabryki Wagonów w Gniewczynie Łańcuckiej koło Przeworska. Produkcja mogłaby ruszyć w 2020 r. – Chcemy być aktywnym partnerem w odbudowie potencjału krajowego przemysłu. Zwłaszcza w zakresie odnowy parku taborowego polskich przewoźników, który niegdyś był naszą chlubą narodową. Rynek bardzo tego potrzebuje – obecnie aż 70 procent wszystkich wagonów towarowych ma ponad 30 lat. Dlatego podpisując porozumienie z PKP Cargo, połączyliśmy siły i kompetencje. Nasi partnerzy mają potrzeby inwestycyjne i wiedzę branżową, my z kolei wesprzemy planowany projekt finansowo – podsumował wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA Andrzej Kensbok.
MG
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Kolejna spółeczka i będą kolejne fuchy dla pisiewiczów zarówno lokalnych jak i towarzyszy z centrali. Neokomuna.
PISoBOLSZEWICKI żer w korycie trwa i trwa mać.Pozdrowienia dla towarzyszy od egzekutywy z stadniny Michałów.
Powstanie na pewno. Sanok uratowany z Autosanem, Przeworsk w trakcieodbudowy fabryki wagonów, Nie wiem co w Jarosławiu, coś wymyślą, może fabryka tych samochodów elektrycznych, Przecież już za półtora roku trzeba milion rocznie produkować to samo się nie zrobi. teraz czas na nas. Take Narodowe Centrum Sterowania PKP
To obiecał Pan Marszałek i to będzie.Ale obiecał przejście Malchowice i wszyscy widzą że jest.Ba obiecał,ze w Przemyślu nawet będzie miał siedzibę jeden z organów władzy centralnej i widzimy,że jest.Niestety pieniądze na to przeznaczone wsiąkły.Ale nie obiecywał sponsoringu burdeli w naszym regionie a jak piszą gazety taki był nawet z dyskretna ochroną odpowiednich służb.Ba nawet obywatelstwo polskie otrzymali zasłużeni twórcy tych burdeli.Jednym słowem co jest obiecane to jest zrealizowane.
Gdzie idziesz, WojtuśDo miasta, panieCo niesiesz, WojtuśSkrzypki na granieSkrzypki na granieDo miasta niosęŻeby/Aby tam pannomZagrać po troszeZagrajże, WojtuśNie mogę, panieNi mom skrzypeczkówNa zawołanieDo miasta idęTam mnie czekająSkrzypeczki mojeSame zagrają
No ładnie się przedstawiłeś kundelku he he.
Zapomniałeś o PESOZŁOMACH , NBP, KNF, SKOK -ach na kasę i stadninach he he.Pozdrowienia z SREBRNEJ pralni i dwóch wież.
Czy to: https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/arcelormittal-poland-tymczasowo-wstrzyma-prace-wielkiego-pieca-w-krakowskiej-hucie,933114.html oznacza wstrzymanie przeładunku rudy w Medyce ?
A skąd ty" znawco tematu " wiesz ze tylko dla zwolenników PiS-u . Kto ci to powiedział ? Dlaczego szczujesz , jak zwykła kanalia?
Kolejna spółeczka i będą kolejne fuchy dla pisiewiczów zarówno lokalnych jak i towarzyszy z centrali. Neokomuna.
PISoBOLSZEWICKI żer w korycie trwa i trwa mać.Pozdrowienia dla towarzyszy od egzekutywy z stadniny Michałów.
Najlepiej niech nie będzie niczego.