Reklama

Świadectwa Holokaustu

01/02/2015 11:03

Podkarpackie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzono w kilku miastach regionu. W Jarosławiu uroczystości poświęcone wspomnieniu ofiar zagłady odbyły się 28 stycznia w kościele pw. św. Mikołaja i Stanisława oraz w Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami jarosławskiej uczelni.

W odchodach wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz, historycy, duchowni obrządku rzymskokatolickiego i greckokatolickiego z udziałem bp. Stanisława Jamrozka z Archidiecezji Przemyskiej i ks. Mirona Michaliszyna, kapłana Kościoła greckokatolickiego. Uczestniczyły w nich także władze Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno- Ekonomicznej, reprezentanci służb mundurowych, młodzież szkolna, studenci oraz goście z kraju i zagranicy. Razem z duchownym katolickimi modlił się Eli Zolkos, asystent Naczelnego Rabina Polski, a wśród zaproszonych gości nie zabrakło ludzi, którzy tragiczne wydarzenia przeżyli. Na obchody przyjechali uratowani z Holkaustu pochodzący z okolic Jarosławia oraz ci, którzy im pomagali. 

Wzruszające wspomnienia dramatycznych wydarzeń przedstawili bezpośredni ich świadkowie i uczestnicy, którzy przyjechali po to, by pokazać ogrom nazistowskiego okrucieństwa tragedii, ale też dać świadectwo i uczcić pamięć ratujących ich Polaków.

Wacław Wierzbieniec, rektor PWSTE zaznaczył, że zbrodni, jaką była masowa zagłada Żydów w czasie drugiej wojny światowej nie można zapomnieć, tym bardziej że tragedia Auschwitz i innych obozów zagłady nie została do końca przerobiona i wciąż spotykamy rasizm, ksenofobię i antysemityzm. Należy o niej pamiętać, by już nigdy się nie powtórzyła. Wspomniał też, że to wśród Polaków jest najwięcej wyróżnionych tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Reklama

W debacie prowadzonej przez historyków z Uniwersytetu Rzeszowskiego i przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej próbowano dokonać oceny postaw Polaków wobec Żydów w czasie niemieckiej okupacji, a obchodom towarzyszyły wystawy: Żydzi na Podkarpaciu w okresie międzywojennym, przygotowana przez Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Ziemi Dukielskiej „Sztetl Dukla” oraz Żydzi podkarpaccy w okresie Holokaustu.


fot.Roman Kijanka


fot.Roman Kijanka
Nabożeństwo w jarosławskim opactwie było poświęcone m.in. uczczeniu ofiar Holokaustu.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    siunek - niezalogowany 2015-02-03 08:34:26

    Ciekawe dlaczego w Jarosławiu nie obchodzi się z taka "pompą" wybuchu II wojny ???

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama