Podkarpackie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzono w kilku miastach regionu. W Jarosławiu uroczystości poświęcone wspomnieniu ofiar zagłady odbyły się 28 stycznia w kościele pw. św. Mikołaja i Stanisława oraz w Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami jarosławskiej uczelni.
W odchodach wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz, historycy, duchowni obrządku rzymskokatolickiego i greckokatolickiego z udziałem bp. Stanisława Jamrozka z Archidiecezji Przemyskiej i ks. Mirona Michaliszyna, kapłana Kościoła greckokatolickiego. Uczestniczyły w nich także władze Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno- Ekonomicznej, reprezentanci służb mundurowych, młodzież szkolna, studenci oraz goście z kraju i zagranicy. Razem z duchownym katolickimi modlił się Eli Zolkos, asystent Naczelnego Rabina Polski, a wśród zaproszonych gości nie zabrakło ludzi, którzy tragiczne wydarzenia przeżyli. Na obchody przyjechali uratowani z Holkaustu pochodzący z okolic Jarosławia oraz ci, którzy im pomagali.Wzruszające wspomnienia dramatycznych wydarzeń przedstawili bezpośredni ich świadkowie i uczestnicy, którzy przyjechali po to, by pokazać ogrom nazistowskiego okrucieństwa tragedii, ale też dać świadectwo i uczcić pamięć ratujących ich Polaków.
Wacław Wierzbieniec, rektor PWSTE zaznaczył, że zbrodni, jaką była masowa zagłada Żydów w czasie drugiej wojny światowej nie można zapomnieć, tym bardziej że tragedia Auschwitz i innych obozów zagłady nie została do końca przerobiona i wciąż spotykamy rasizm, ksenofobię i antysemityzm. Należy o niej pamiętać, by już nigdy się nie powtórzyła. Wspomniał też, że to wśród Polaków jest najwięcej wyróżnionych tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
W debacie prowadzonej przez historyków z Uniwersytetu Rzeszowskiego i przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej próbowano dokonać oceny postaw Polaków wobec Żydów w czasie niemieckiej okupacji, a obchodom towarzyszyły wystawy: Żydzi na Podkarpaciu w okresie międzywojennym, przygotowana przez Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Ziemi Dukielskiej „Sztetl Dukla” oraz Żydzi podkarpaccy w okresie Holokaustu.


fot.Roman Kijanka
Nabożeństwo w jarosławskim opactwie było poświęcone m.in. uczczeniu ofiar Holokaustu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Ciekawe dlaczego w Jarosławiu nie obchodzi się z taka "pompą" wybuchu II wojny ???
Ciekawe dlaczego w Jarosławiu nie obchodzi się z taka "pompą" wybuchu II wojny ???