Dzisiejszego (19 grudnia br.) popołudnia na przemyski rynku harcerze Hufca Ziemi Przemyskiej im. harcmistrz Izydory Kossowskiej przekazali mieszkańcom miasta Betlejemskie Światełko Pokoju.
Od 30 lat, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, światło zapalone przy Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem wędruje po całym świecie, przekazywane przez harcerzy. Akcję Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 r. w austriackim Linzu. Związek Harcerstwa Polskiego do akcji przyłączył się w 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje światło od słowackich skautów. Jego przekazanie odbywa się naprzemiennie, raz na Słowacji, raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują je dalej na wschód: do Rosji, Litwy, na Ukrainę i Białoruś, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.
– „Odważnie twórzmy pokój” to hasło przyświecające tegorocznej sztafecie. Tworzenie pokoju to sztuka dobrze pojętego kompromisu, to sztuka wyrozumiałości, cierpliwości i poświęcenia. Dla nas, harcerzy, to[paywall] szukanie dobra w drugim człowieku. Przekazując płomień z Betlejem chcemy pokazać, że taka postawa jest możliwa, trzeba mieć tylko dobrą wolę, służyć bliźniemu bez względu na to, kim i jaki on jest – powiedział komendant przemyskiego hufca ZHP podharcmistrz Mariusz Lato.
Życzenia mieszkańcom miasta przekazali zastępca prezydenta Grzegorz Hayder (który rozpalił na rynku symboliczne ognisko od betlejemskiego płomienia) i starosta przemyski Jan Pączek. Harcmistrz, ksiądz prałat Stanisław Czenczek poświęcił opłatki, którymi zebrani podzieli się, składając sobie także życzenia świąteczne. W spotkaniu z Betlejemskim Światełkiem Pokoju wzięło udział także szefostwo wszystkich służb mundurowych w mieście: policji, straży pożarnej, straży miejskiej, Służby Celnej i Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Na zakończenie uroczystości każdy z mieszkańców mógł zabrać światło do domu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Ten co krzyczał śmierć Ukrainie złapany szybko a co z tym co krzyczał Polska zginąć musi dlaczego nie złapany ?
Czemu milczycie że mieszkańcy Przemyśla zostali poturbowani w pokojowej demonstracji? Czy to temat tabu, inni muszą pisać co się dzieje w Przemyślu?
Ten co krzyczał śmierć Ukrainie złapany szybko a co z tym co krzyczał Polska zginąć musi dlaczego nie złapany ?
Czemu milczycie że mieszkańcy Przemyśla zostali poturbowani w pokojowej demonstracji? Czy to temat tabu, inni muszą pisać co się dzieje w Przemyślu?