W tym roku miejskie obchody Święta Niepodległości odbędą się w nieco innej formule niż dotychczas. Zaplanowano je na 2 dni: 10 i 11 listopada.
W niedzielę, 10 listopada, o 15.00 nastąpi złożenie kwiatów na Cmentarzu Głównym. O 16.00 przy pomniku Orląt Przemyskich rozpocznie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych prowadzone przez Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu. Mniej więcej o 16.55 wygaszone zostanie oświetlenie uliczne w okolicy pomnika[paywall]. – Wykorzystując fakt, że będzie już po zmroku, uatrakcyjnimy wydarzenie przez specjalną biało-czerwoną iluminację: podświetlenie pomnika, ułożenie zniczy oraz pochodnie. Będzie też salwa armatnia. Przemówienia chcemy ograniczyć do minimum, a część artystyczną oddajemy w ręce harcerzy, którzy tego dnia obchodzą święto Hufca Ziemi Przemyskiej ZHP, noszącego imię Orląt Przemyskich – zapowiada Janusz Łukasiewicz, naczelnik wydziału promocji i kultury urzędu miejskiego.
Ma to być sposób na zachęcenie do przyjścia na obchody młodzieży i tych, którzy nie byli zainteresowani sztampową formą uroczystości.
11 listopada, tradycyjnie o 10.00 w archikatedrze zostanie odprawiona msza św. za ojczyznę. Po niej przemarsz pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Wodnej, a następnie tablicę jemu poświęconą na Wybrzeżu Piłsudskiego. Po złożeniu kwiatów, ok. 11.30 prezydent otworzy Rowerowy Rajd Niepodległości, który ze skrzyżowania z mostem Orląt Przemyskich wyruszy w kierunku Fortu „Łętownia”. Rajd organizuje Przemyska Grupa Rowerowa i Stowarzyszenie „Przemyskie Serca”. Wziąć udział może każdy, wcześniejsze zapisy nie są wymagane.
Natomiast o 12.00 rozpocznie się zwiedzanie Przemyśla z przewodnikiem, które organizuje PTTK. Zbiórka na Rynku. Z kolei o 18.00 na Zamku Kazimierzowskim odbędzie się spektakl poetycko-muzyczny (NIE) zakazane piosenki, czyli być albo nie być... w reżyserii Jerzego Łażewskiego, przy współudziale przemyskich chórów, solistów i instrumentalistów. Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest Piotr Szelążek.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Czyli do prastarego Przemyśla wróciła III RP a szkoda
Zamiast z dumą i w świetle dnia barwnie, radośnie i z rozmachem - z poczuciem wstydu, wieczorem, w półmroku, po cichutku w przeddzień Narodowego Święta Polaków. Tak ma wyglądać nowa formuła. Wstyd, kogo miasto boi się urazić świętowaniem polskiej niepodległości?!
Bardzo fajny pomysł. W końcu kreatywne myślenie
Czyli do prastarego Przemyśla wróciła III RP a szkoda
Zamiast z dumą i w świetle dnia barwnie, radośnie i z rozmachem - z poczuciem wstydu, wieczorem, w półmroku, po cichutku w przeddzień Narodowego Święta Polaków. Tak ma wyglądać nowa formuła. Wstyd, kogo miasto boi się urazić świętowaniem polskiej niepodległości?!
Bardzo fajny pomysł. W końcu kreatywne myślenie