Reklama

Święto Niepodległości w nowej formule

07/11/2019 14:42

W tym roku miejskie obchody Święta Niepodległości odbędą się w nieco innej formule niż dotychczas. Zaplanowano je na 2 dni: 10 i 11 listopada.

W niedzielę, 10 listopada, o 15.00 nastąpi złożenie kwiatów na Cmentarzu Głównym. O 16.00 przy pomniku Orląt Przemyskich rozpocznie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych prowadzone przez Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu. Mniej więcej o 16.55 wygaszone zostanie oświetlenie uliczne w okolicy pomnika[paywall]. – Wykorzystując fakt, że będzie już po zmroku, uatrakcyjnimy wydarzenie przez specjalną biało-czerwoną iluminację: podświetlenie pomnika, ułożenie zniczy oraz pochodnie. Będzie też salwa armatnia. Przemówienia chcemy ograniczyć do minimum, a część artystyczną oddajemy w ręce harcerzy, którzy tego dnia obchodzą święto Hufca Ziemi Przemyskiej ZHP, noszącego imię Orląt Przemyskich – zapowiada Janusz Łukasiewicz, naczelnik wydziału promocji i kultury urzędu miejskiego.

Ma to być sposób na zachęcenie do przyjścia na obchody młodzieży i tych, którzy nie byli zainteresowani sztampową formą uroczystości.

Reklama

11 listopada, tradycyjnie o 10.00 w archikatedrze zostanie odprawiona msza św. za ojczyznę. Po niej przemarsz pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Wodnej, a następnie tablicę jemu poświęconą na Wybrzeżu Piłsudskiego. Po złożeniu kwiatów, ok. 11.30 prezydent otworzy Rowerowy Rajd Niepodległości, który ze skrzyżowania z mostem Orląt Przemyskich wyruszy w kierunku Fortu „Łętownia”. Rajd organizuje Przemyska Grupa Rowerowa i Stowarzyszenie „Przemyskie Serca”. Wziąć udział może każdy, wcześniejsze zapisy nie są wymagane.

Natomiast o 12.00 rozpocznie się zwiedzanie Przemyśla z przewodnikiem, które organizuje PTTK. Zbiórka na Rynku. Z kolei o 18.00 na Zamku Kazimierzowskim odbędzie się spektakl poetycko-muzyczny (NIE) zakazane piosenki, czyli być albo nie być... w reżyserii Jerzego Łażewskiego, przy współudziale przemyskich chórów, solistów i instrumentalistów. Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest Piotr Szelążek.


pab
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    IV RP - niezalogowany 2019-11-07 18:15:25

    Czyli do prastarego Przemyśla wróciła III RP a szkoda

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    stary przemyślanin - niezalogowany 2019-11-08 08:51:05

    Zamiast z dumą i w świetle dnia barwnie, radośnie i z rozmachem - z poczuciem wstydu, wieczorem, w półmroku, po cichutku w przeddzień Narodowego Święta Polaków. Tak ma wyglądać nowa formuła. Wstyd, kogo miasto boi się urazić świętowaniem polskiej niepodległości?!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    smok - niezalogowany 2019-11-08 10:37:39

    Bardzo fajny pomysł. W końcu kreatywne myślenie

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama