Reklama

Święto rolników przemyskiego powiatu

Kościół pw. Narodzenia NMP w Bolestraszycach oraz oddalony o kilkaset metrów od świątyni stadion OSP w Bolestraszycach były arenami Dożynek Powiatu Przemyskiego. Te odbyły się w wyjątkowym dniu – 1 września br., w którym obchodzona była 85. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz kiedy na Jasnej Górze odbyło się ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony.

Gospodarzami powiatowego święta plonów byli: starosta przemyski Bożena Ryczan, wójt gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuk i prezes zarządu Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Przemyskiego, sołtys Grochowiec Maria Jakubowska.

– Przyszliśmy tutaj, aby podziękować za dary ziemi. Aby nikomu nigdy nie zabrakło chleba powszedniego. Ta ziemia rodzi cierń i oset, ale dzięki waszej pracy, drodzy rolnicy, rodzi także pokarm. Ojciec święty Jan Paweł II powiedział: twórzcie kulturę wsi, na której, obok nowych wymiarów, jakie niosą czasy, pozostanie – jak u dobrego gospodarza – miejsce na rzeczy dawne, uświęcone tradycją, uświęcone przez prawdę wieków. Obowiązkiem, a zarazem przywilejem rolnika jest podtrzymywanie życia na ziemi. Jego miłość do ziemi jest filarem narodowej tożsamości i to właśnie w chwilach wielkich zagrożeń ta miłość okazywały się niezmiernie ważna w walce o przetrwanie. Pozostańcie wierni tej tradycji. Niech z ust polskiego rolnika nie znika to piękne pozdrowienie: szczęść Boże, niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Nie dopuście, aby nam odebrano chrześcijańską godność

Reklama

– powiedziała starosta przemyski B. Ryczan[paywall].

Wójt gminy Żurawica T. Szeleszczuk w swoim wystąpieniu nawiązał do 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

– Zostawmy sprawy związane z historią historykom. Nie piszmy historii na nowo. Piszmy ją taką, jaka była. Była trudna. Historia oparta na prawdzie prędzej czy później się obroni. Życzmy sobie, aby już nigdy więcej wojna nie była sposobem na rozwiązywanie konfliktów. Nawet tych, które doprowadzają do wzajemnej agresji nienawiści. Na tym nie da się zbudować niczego

Reklama

– powiedział m.in.

Piękne wieńce dożynkowe

Uroczystości, w których nie zabrakło m.in. parlamentarzystów, burmistrzów, wójtów z terenu powiatu przemyskiego (ale nie tylko), radnych wojewódzkich, miejskich czy gminnych, przedstawicieli służb mundurowych, duchowieństwa, gości z Niemiec i Węgier, rozpoczęła msza św. w kościele pw. Narodzenia NMP w Bolestraszycach pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji przemyskiej Krzysztofa Chudzio.

Potem zebrani przeszli w barwnym dożynkowym korowodzie na główną arenę imprezy. Tam przepiękne efekty rękodzieła, czyli wieńce dożynkowe z kilkudziesięciu gmin i sołectw przemyskiego powiatu zostały zaprezentowane i przekazane w darze wybranym gościom. Oczywiście nie mogło obyć się bez ceremonii chleba i soli. Starostami dożynek powiatowych byli Karina Strzelec i Dariusz Janicki, zaś dożynek gminnych – Iwona Pusz i Krystian Szczęsny.

Reklama

Przez cały czas trwania imprezy kilkanaście stoisk, przygotowanych przez organizatorów, uginało się od pyszności. Zwłaszcza w wykonaniu pań z kół gospodyń wiejskich. Najmłodsi też mieli swoje atrakcje. Ale żeby zachować balans między tym, co dla ciała i tym, co dla ducha, popołudnie przeznaczone zostało na blok koncertowy. Najpierw dominował wyjątkowy, niepowtarzalny lokalny folklor. Na scenie wystąpił Zespół Ludowy Ziemi Przemyskiej „Trójczyce”, potem kolejno Zespół Pieśni i Tańca „Sanowiacy” oraz Harcerska Orkiestra Dęta Hufca Ziemi Przemyskiej z Żurawicy. Swoje umiejętności zaprezentowali młodzi akrobaci z klubu Fit Kids z Przemyśla. Gwiazdą wieczoru był natomiast Andre.

Nasza redakcja była jednym z patronów medialnych uroczystości.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 07/09/2024 14:44
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama