Przemyskie obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się mszą świętą w archikatedrze. Następnie uczestnicy uroczystości przez centrum Starego Miasta przeszli pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie delegacje złożyły wiązanki. Kolejnym punktem oddania hołdu marszałkowi była tablica pamiątkowa na ulicy Jego imienia. Na całej trasie przemarszu uczestnikom towarzyszyła patriotyczna muzyka nadawana z wojskowej aparatury nagłaśniającej.
W tym czasie pod pomnikiem Orląt Przemyskich zgromadziło się sporo przemyślan, żeby, jak co roku, uczestniczyć w tym święcie. Podczas poniesienia flagi hymn Polski odśpiewał przemyski Młodzieżowy Chór Kameralny Vox Iuventum z I LO. Potem rozpoczęły się okolicznościowe wystąpienia[paywall].
Jako pierwsza głos zabrała posłanka Anna Schmidt, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. – Tego dnia gromadzimy się w miastach, miasteczkach, naszych małych ojczyznach, aby świętować i celebrować ten wyjątkowy dzień dla wszystkich Polaków. Święto Niepodległości to czas, w którym wspominamy wielkiego wodza, marszałka Józefa Piłsudskiego, żołnierzy legionów polskich i wszystkich, którzy stali się spadkobiercami ich walki o niepodległość. Wspominamy oficerów zamordowanych w Katyniu i miliony Polaków, którzy mordowani przez nazistowskie Niemcy oddali życie za wolność naszej ojczyzny. Wspominamy też polskiego robotnika i wielki zryw wolności, jakim było powstanie „Solidarności”.
Dlatego wolność dla nas, Polaków, ma szczególne znaczenie. Obchody tego święta przeżywamy w bardzo trudnym dla naszej ojczyzny czasie, w cieniu konfliktu na granicy polsko-białoruskiej. SSzczególnie teraz musimy pamiętać, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Dziękujemy z całego serca żołnierzom Wojska Polskiego, żołnierzom Wojsk Obrony Terutorialnej, funkcjonariuszom policji i Straży Granicznej, bo dzięki nim ciągle możemy spać spokojnie i wracać bezpiecznie do naszych domów.
Po wystąpieniu minister głos kolejno zabrali: poseł na Sejm RP Marek Rząsa, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, starosta przemyski Jan Pączek oraz prezydent Przemyśla Wojciech Bakun. W ich wystąpieniach również powtarzała się parafraza słów marszałka Piłsudskiego, który powiedział: „Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze”, co szczególnie wybrzmiewało w sytuacji, którą mamy w kraju. Po apelu poległych i salwie honorowej delegacje kombatantów, służb mundurowych, samorządowców, organizacji społecznych, strzelców i młodzieży składały wiązanki pod pomnikiem Orląt.
Uroczystości obchodów 103. rocznicy odzyskania niepodległości tradycyjnie zakończyły się wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych, których teksty były dostępne w śpiewnikach wydanych przez Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze