1. Batalion Czołgów w Żurawicy był gospodarzem tegorocznych obchodów dywizyjnego święta wojsk pancernych i zmechanizowanych. W wydarzeniu wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy, kadra dowódcza, żołnierze, ich rodziny i mieszkańcy regionu.
Święto Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych zostało ustanowione w 2009 r. Dla upamiętnienia historycznego wydarzenia, jakim było przybycie do kraju pierwszego polskiego oddziału pancernego – 1. Pułku Czołgów, formowanego od marca do czerwca 1919 r., we Francji, w ramach tzw. „Błękitnej Armii” dowodzonej przez generała Józefa Hallera. Oddział ten wsławił się później w walkach na frontach wojny polsko-bolszewickiej, zapisując znamienitą kartę w dziejach polskiego oręża.
Co roku pancerniacy z całej Polski obchodzą swoje święto. W Żurawicy spotkali się ci, którzy wchodzą w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka, zwanej „Żelazną Dywizją”, mającą swoją siedzibę w Siedlcach...
Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 73% tekstu do przeczytania.
Wykup dostępTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze