Reklama

Święto „Żelaznej Dywizji” [ZDJĘCIA]


1. Batalion Czołgów w Żurawicy był gospodarzem tegorocznych obchodów dywizyjnego święta wojsk pancernych i zmechanizowanych. W wydarzeniu wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy, kadra dowódcza, żołnierze, ich rodziny i mieszkańcy regionu.


Święto Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych zostało ustanowione w 2009 r. Dla upamiętnienia historycznego wydarzenia, jakim było przybycie do kraju pierwszego polskiego oddziału pancernego – 1. Pułku Czołgów, formowanego od marca do czerwca 1919 r., we Francji, w ramach tzw. „Błękitnej Armii” dowodzonej przez generała Józefa Hallera. Oddział ten wsławił się później w walkach na frontach wojny polsko-bolszewickiej, zapisując znamienitą kartę w dziejach polskiego oręża.

Co roku pancerniacy z całej Polski obchodzą swoje święto. W Żurawicy spotkali się ci, którzy wchodzą w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka, zwanej „Żelazną Dywizją”, mającą swoją siedzibę w Siedlcach...

Płatny dostęp do treści

Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się

Pozostało 73% tekstu do przeczytania.

Wykup dostęp
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 05/07/2025 20:00
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama