Reklama

Świętowali ludzie lasu [ZDJĘCIA]

Podczas tegorocznych regionalnych obchodów Święta Lasu nie brakowało podniosłych momentów. Podziękowano za zaangażowanie emerytowanym kierownikom jednostek organizacyjnych RDLP w Krośnie, którzy zakończyli w tym roku pracę zawodową i doceniono leśników nadal pozostających w służbie, wręczając odznaczenia państwowe i korporacyjne.

Uroczystości odbyły się 2 września, na terenie Nadleśnictwa Lubaczów. Rozpoczęła je msza święta w kościele w Baszni Górnej, koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bpa Mariana Rojka, zaś część oficjalną zorganizowano w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej.

Słowa powitania do zgromadzonych skierował gospodarz terenu nadleśniczy Nadleśnictwa Lubaczów Robert Banaś. Po nim głos zabrał dyrektor RDLP w Krośnie Marek Marecki, który mówił m.in. o szukaniu rozwiązań nowych problemów, będących następstwem zmieniającej się sytuacji gospodarczej, związanej z pandemią oraz o[paywall]  bieżących zagrożeniach dla gospodarowania w lasach, wynikających z przyjętej w czerwcu na szczeblu Unii Europejskiej strategii na rzecz bioróżnorodności do roku 2030, zakładającej m.in. objęcie ochroną ścisłą 10 procent powierzchni lądowej UE.


– Dla naszego kraju jest to ponad 10-krotny wzrost powierzchni, na której działalność ludzka będzie praktycznie wykluczona zaznaczał.

Uhonorowano też wieloletnich pracowników. Medale „Za Długoletnią Służbę” otrzymało 11 leśników, natomiast 8 osób udekorowanych zostało krzyżami zasługi różnych stopni, a 4 Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Aktu dekoracji, w imieniu prezydenta RP, dokonała wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka.

Reklama

Nie zabrakło również ciepłych słów i podziękowań dla emerytowanych kierowników jednostek organizacyjnych RDLP w Krośnie, którzy na zasłużoną emeryturęodeszli w tym roku.

Wśród nich były osoby związane z naszym regionem: Grażyna Zagrobelna – emerytowana dyrektor RDLP w Krośnie (wcześniej zatrudniona w Nadleśnictwie Oleszyce) i Janusz Skalski, emerytowany nadleśniczy Nadleśnictwa Narol.

Dodatkowo na uroczystości Buławę Seniora Nadleśniczych Podkarpackich – insygnium honorowe najstarszego nadleśniczego – przekazano nadleśniczemu z Oleszyc Stanisławowi Zagrobelnemu. Przejął ją z rąk Janusza Skalskiego.

Na finał uroczystości tradycyjnie odtworzono historyczny hymn leśników autorstwa Wiesława Krawczyńskiego, napisany w latach 30. XX w. Oprawę muzyczną święta zapewnił natomiast zespół sygnalistów „Echo Karpat”.


Odznaczeni z terenu byłego województwa przemyskiego:

Reklama

Srebrnym Krzyżem Zasługi – Janusz Skalski (emerytowany nadleśniczy Nadleśnictwa Narol),

Złotym Medalem za Długoletnią Służbę – Teresa Kopczak (emerytowana specjalistka w Nadleśnictwie Bircza), Zbigniew Kopczak (nadleśniczy Nadleśnictwa Bircza), Józef Pieczonka (leśniczy w Nadleśnictwie Kańczuga), Anna Wiśniowska (emerytowany specjalista w Nadleśnictwie Bircza), Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości – Stanisław Zagrobelny (nadleśniczy Nadleśnictwa Oleszyce), „Kordelasem Leśnika Polskiego” (Grzegorz Gągola – wójt Gminy Bircza, Wojciech Bobowski – przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego).


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama