Podczas tegorocznych regionalnych obchodów Święta Lasu nie brakowało podniosłych momentów. Podziękowano za zaangażowanie emerytowanym kierownikom jednostek organizacyjnych RDLP w Krośnie, którzy zakończyli w tym roku pracę zawodową i doceniono leśników nadal pozostających w służbie, wręczając odznaczenia państwowe i korporacyjne.
Uroczystości odbyły się 2 września, na terenie Nadleśnictwa Lubaczów. Rozpoczęła je msza święta w kościele w Baszni Górnej, koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bpa Mariana Rojka, zaś część oficjalną zorganizowano w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej.
Słowa powitania do zgromadzonych skierował gospodarz terenu nadleśniczy Nadleśnictwa Lubaczów Robert Banaś. Po nim głos zabrał dyrektor RDLP w Krośnie Marek Marecki, który mówił m.in. o szukaniu rozwiązań nowych problemów, będących następstwem zmieniającej się sytuacji gospodarczej, związanej z pandemią oraz o[paywall] bieżących zagrożeniach dla gospodarowania w lasach, wynikających z przyjętej w czerwcu na szczeblu Unii Europejskiej strategii na rzecz bioróżnorodności do roku 2030, zakładającej m.in. objęcie ochroną ścisłą 10 procent powierzchni lądowej UE.
– Dla naszego kraju jest to ponad 10-krotny wzrost powierzchni, na której działalność ludzka będzie praktycznie wykluczona – zaznaczał.
Uhonorowano też wieloletnich pracowników. Medale „Za Długoletnią Służbę” otrzymało 11 leśników, natomiast 8 osób udekorowanych zostało krzyżami zasługi różnych stopni, a 4 Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Aktu dekoracji, w imieniu prezydenta RP, dokonała wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka.
Nie zabrakło również ciepłych słów i podziękowań dla emerytowanych kierowników jednostek organizacyjnych RDLP w Krośnie, którzy na zasłużoną emeryturęodeszli w tym roku.
Wśród nich były osoby związane z naszym regionem: Grażyna Zagrobelna – emerytowana dyrektor RDLP w Krośnie (wcześniej zatrudniona w Nadleśnictwie Oleszyce) i Janusz Skalski, emerytowany nadleśniczy Nadleśnictwa Narol.
Dodatkowo na uroczystości Buławę Seniora Nadleśniczych Podkarpackich – insygnium honorowe najstarszego nadleśniczego – przekazano nadleśniczemu z Oleszyc Stanisławowi Zagrobelnemu. Przejął ją z rąk Janusza Skalskiego.
Na finał uroczystości tradycyjnie odtworzono historyczny hymn leśników autorstwa Wiesława Krawczyńskiego, napisany w latach 30. XX w. Oprawę muzyczną święta zapewnił natomiast zespół sygnalistów „Echo Karpat”.
Odznaczeni z terenu byłego województwa przemyskiego:
Srebrnym Krzyżem Zasługi – Janusz Skalski (emerytowany nadleśniczy Nadleśnictwa Narol),
Złotym Medalem za Długoletnią Służbę – Teresa Kopczak (emerytowana specjalistka w Nadleśnictwie Bircza), Zbigniew Kopczak (nadleśniczy Nadleśnictwa Bircza), Józef Pieczonka (leśniczy w Nadleśnictwie Kańczuga), Anna Wiśniowska (emerytowany specjalista w Nadleśnictwie Bircza), Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości – Stanisław Zagrobelny (nadleśniczy Nadleśnictwa Oleszyce), „Kordelasem Leśnika Polskiego” (Grzegorz Gągola – wójt Gminy Bircza, Wojciech Bobowski – przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze