Reklama

Świętowali „terytorialsi” [ZDJĘCIA]

26 lipca to dzień rozpoczęcia „Akcji Burza” na Podkarpaciu. To także dzień, który decyzją ministra obrony narodowej ustanowiony został jako oficjalne święto żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”. Uroczystości, w których uczestniczyli także „terytorialsi” m.in. z Przemyśla czy Jarosławia, odbyły się przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej i budynkiem Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Żołnierze 3 Podkarpackiej BOT swoje święto obchodzili po raz piąty. W br. uroczystości zostały podzielone na dwa dni. Pierwszego (25 lipca br.) rozpoczęły się przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów. Msza święta polowa z udziałem m.in. ponad 300 żołnierzy, strzelców ze Związku Strzeleckiego „Strzelec" Józefa Piłsudskiego oraz zaproszonych gości odbyła się pod przewodnictwem ordynariusza diecezji rzeszowskiej bpa Jana Wątroby. Po jej zakończeniu przebieg „Akcji Burza" na Podkarpaciu przybliżył współorganizator uroczystości dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN dr Dariusz Iwaneczko[paywall]. Następnie odbył się uroczysty apel pamięci z salwą honorową oraz złożenie wiązanek i zapalenie zniczy przed pomnikiem.

Zbudowani na wartościach

Drugiego dnia, 26 lipca br., obchody przeniosły się przed budynek Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. – Trzecia Podkarpacka Brygady Obrony Terytorialnej obecnie liczy cztery tysiące żołnierzy. To największa i najliczniejsza jednostka w Wojskach Obrony Terytorialnej. Przez te pięć lat towarzyszyło nam wiele wyzwań. Wasza pasja i zacięcie w dążeniu do budowy potencjału obronnego była i jest widoczna na każdym kroku. Nieszablonowe rozwiązania i innowacyjne podejście sprawiają, że wasz poziom wyszkolenia z roku na rok wzrasta – powiedział dowódca 3 Podkarpackiej BOT płk Michał Małyska.

Reklama

Dodał, że podkarpacka brygada budowana jest na solidnym fundamencie – wartościach i zasadach, które są dla żołnierzy drogowskazem. Na nich budują także społeczną odpowiedzialność za mieszkańców województwa podkarpackiego. – Nasi żołnierze od samego początku brali udział w licznych akcjach o charakterze kryzysowym: pandemia, powodzie, poszukiwania zaginionych osób, kryzys na granicy polsko-białoruskiej czy wsparcie podmiotów przyjmujących uchodźców z Ukrainy. Osiąganie wyznaczonych celów jest możliwe dzięki dobrej współpracy między innymi ze szkołami, uczelniami, strażą graniczną, policją, strażą pożarną oraz administracją rządową i samorządową – powiedział płk M. Małyska.

Jeep spod Monte Cassino

Uroczystość była również okazją do wręczenia wyróżnień dla kombatantów, żołnierzy, pracowników oraz pracodawców. Potem rozpoczął się bardzo oczekiwany piknik. Przybyli goście mieli okazję zobaczyć m.in. słynnego jeepa w barwach 5 Kresowej Dywizji Piechoty, która walczyła pod Monte Cassino czy też pancerny wóz zwiadu „Dingo” z dowództwa 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. W ramach pikniku żołnierze 3. PBOT przygotowali wiele atrakcji, m.in. pokazy uzbrojenia i sprzętu specjalistycznego służb mundurowych. Jedną z atrakcji był dynamiczny pokaz przeprowadzenia zasadzki z użyciem środków pozoracji pola walki. Na koniec najcenniejszym i niepowtarzalnym darem jakim jest krew podzieliło się ponad stu żołnierzy. Padł rekord w historii podkarpackiej brygady, zebrano bowiem ponad 50 litrów krwi.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama