Reklama

Świętowaliśmy stulecie odzyskania niepodległości [GALERIA]

13/11/2018 15:39

Przemyślanie, podobnie jak miliony Polaków w kraju i na całym świecie, uczcili setną rocznicę odzyskania niepodległości w 1918 roku.

Obchody w mieście rozpoczęły się już w piątek, 9 listopada. O godzinie 11.11 na Rynku młodzież z przemyskich szkół odśpiewała hymn Polski. Według ostrożnych szacunków w tej manifestacji patriotyzmu wzięło udział ponad półtora tysiąca uczniów. Kilka godzin później[paywall] na Zamku Kazimierzowskim odbyła się trzecia edycja podkarpackiego Dziecięcego Festiwalu „Piosenka w mundurze”, który jak najbardziej wpisał się w obchody jubileuszu. Wśród nagrodzonych byli młodzi wokaliści z naszego regionu: Julia Mielniczek (SP nr 16 w Przemyślu), Karol Choma (SP nr 14 w Przemyślu), „Wesoła Gromada” (SP Leszczawa Dolna), duet Wiktoria Pelc i Weronika Trojanowska (SP nr 10 w Jarosławiu), Monika Balawender (SP nr 5 w Jarosławiu), zespół „Poziomki” (SP Horyniec-Zdrój) oraz Igor Buła (SP Piwoda). W niedzielę rano prezydent Robert Choma, wicewojewoda Lucyna Podhalicz oraz członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch odsłonili tablicę poświęconą „Pamięci żołnierzy i instytucji wojskowych Garnizonu Przemyśl utworzonego w 1918 roku”, którą umieszczono na ścianie Przemyskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Grodzkiej. Potem w archikatedrze odbyła się msza w intencji niepodległości Ojczyzny. Po mszy wielotysięczny pochód, w którym uczniowie i harcerze nieśli stumetrową biało-czerwoną flagę, przeszedł najpierw pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono wieńce, a następnie pod pomnik Orląt, gdzie z udziałem kompani honorowej 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich odbyła się główna uroczystość rocznicowa. Kiedy pochód szedł przez most, „przemyskie morsy” powitały go, stojąc na środku Sanu i machając flagami. Po podniesieniu flagi i odśpiewaniu hymnu o znaczeniu historii, ofiarach dla niepodległej, patriotyzmie i wynikających z niego obowiązkach dla Polaków mówili kolejno: poseł na Sejm Marek Rząsa, prezydent elekt Wojciech Bakun, ustępujący prezydent Robert Choma i wicewojewoda Lucyna Podhalicz. Po apelu poległych i salwie honorowej delegacje samorządowe, służb mundurowych, organizacji społecznych i branżowych, kombatantów i młodzieży składały wieńce pod pomnikiem Orląt. Na koniec nastąpiło uroczyste złożenie stumetrowej flagi, a pod pomnikiem – jak nakazuje tradycja –przemyślanie śpiewali pieśni patriotyczne. Na koniec tego świątecznego dnia wieczorem na Zamku Kazimierzowskim odbyła się prapremiera koncertu-spektaklu opartego na niepublikowanych listach pianisty, kompozytora, męża stanu Ignacego Jana Paderewskiego. Na przemyskiej scenie wystąpił balet „Cracowia Danza”, a na fortepianie grał Adam Wodnicki, światowej klasy pianista specjalizujący się w muzyce Paderewskiego.

Żywa biało czerwona w SP 14


fot.SP 14
JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    biało czerwony - niezalogowany 2018-11-13 17:07:32

    Te balony wypuszczone w Hermanowicach, to dobitny dowód na brak szacunku dla środowiska naturalnego prezentowany przez nauczycieli tamtejszej szkoły. Smutne to bardzo.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    su-metal - niezalogowany 2018-11-13 18:15:59

    Jakich znowu nauczycieli, chyba raczej oduczycieli !?!YOUTUBE.COM - ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ CZYLI DZIEŃ ODUCZYCIELA! SZKOLNICTWO TO SZKODNICTWQ!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama