Przemyślanie, podobnie jak miliony Polaków w kraju i na całym świecie, uczcili setną rocznicę odzyskania niepodległości w 1918 roku.
Obchody w mieście rozpoczęły się już w piątek, 9 listopada. O godzinie 11.11 na Rynku młodzież z przemyskich szkół odśpiewała hymn Polski. Według ostrożnych szacunków w tej manifestacji patriotyzmu wzięło udział ponad półtora tysiąca uczniów. Kilka godzin później[paywall] na Zamku Kazimierzowskim odbyła się trzecia edycja podkarpackiego Dziecięcego Festiwalu „Piosenka w mundurze”, który jak najbardziej wpisał się w obchody jubileuszu. Wśród nagrodzonych byli młodzi wokaliści z naszego regionu: Julia Mielniczek (SP nr 16 w Przemyślu), Karol Choma (SP nr 14 w Przemyślu), „Wesoła Gromada” (SP Leszczawa Dolna), duet Wiktoria Pelc i Weronika Trojanowska (SP nr 10 w Jarosławiu), Monika Balawender (SP nr 5 w Jarosławiu), zespół „Poziomki” (SP Horyniec-Zdrój) oraz Igor Buła (SP Piwoda). W niedzielę rano prezydent Robert Choma, wicewojewoda Lucyna Podhalicz oraz członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch odsłonili tablicę poświęconą „Pamięci żołnierzy i instytucji wojskowych Garnizonu Przemyśl utworzonego w 1918 roku”, którą umieszczono na ścianie Przemyskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Grodzkiej. Potem w archikatedrze odbyła się msza w intencji niepodległości Ojczyzny. Po mszy wielotysięczny pochód, w którym uczniowie i harcerze nieśli stumetrową biało-czerwoną flagę, przeszedł najpierw pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono wieńce, a następnie pod pomnik Orląt, gdzie z udziałem kompani honorowej 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich odbyła się główna uroczystość rocznicowa. Kiedy pochód szedł przez most, „przemyskie morsy” powitały go, stojąc na środku Sanu i machając flagami. Po podniesieniu flagi i odśpiewaniu hymnu o znaczeniu historii, ofiarach dla niepodległej, patriotyzmie i wynikających z niego obowiązkach dla Polaków mówili kolejno: poseł na Sejm Marek Rząsa, prezydent elekt Wojciech Bakun, ustępujący prezydent Robert Choma i wicewojewoda Lucyna Podhalicz. Po apelu poległych i salwie honorowej delegacje samorządowe, służb mundurowych, organizacji społecznych i branżowych, kombatantów i młodzieży składały wieńce pod pomnikiem Orląt. Na koniec nastąpiło uroczyste złożenie stumetrowej flagi, a pod pomnikiem – jak nakazuje tradycja –przemyślanie śpiewali pieśni patriotyczne. Na koniec tego świątecznego dnia wieczorem na Zamku Kazimierzowskim odbyła się prapremiera koncertu-spektaklu opartego na niepublikowanych listach pianisty, kompozytora, męża stanu Ignacego Jana Paderewskiego. Na przemyskiej scenie wystąpił balet „Cracowia Danza”, a na fortepianie grał Adam Wodnicki, światowej klasy pianista specjalizujący się w muzyce Paderewskiego.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Te balony wypuszczone w Hermanowicach, to dobitny dowód na brak szacunku dla środowiska naturalnego prezentowany przez nauczycieli tamtejszej szkoły. Smutne to bardzo.
Jakich znowu nauczycieli, chyba raczej oduczycieli !?!YOUTUBE.COM - ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ CZYLI DZIEŃ ODUCZYCIELA! SZKOLNICTWO TO SZKODNICTWQ!
Te balony wypuszczone w Hermanowicach, to dobitny dowód na brak szacunku dla środowiska naturalnego prezentowany przez nauczycieli tamtejszej szkoły. Smutne to bardzo.
Jakich znowu nauczycieli, chyba raczej oduczycieli !?!YOUTUBE.COM - ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ CZYLI DZIEŃ ODUCZYCIELA! SZKOLNICTWO TO SZKODNICTWQ!