To już pewne: patronem miasta i gminy Dubiecko został święty Mikołaj Biskup. Oficjalny dekret papieski w tej sprawie został przekazany władzom samorządowym 29 listopada br., a w niedzielę, 10 grudnia br., został odczytany podczas mszy św. w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Dubiecku.
Ustanowienie św. Mikołaja patronem miasta i gminy Dubiecko wcale nie jest czyimś widzimisie czy jakimś kaprysem. Ma bardzo głębokie uzasadnienie w historii. Na początku XV w. tworzące się władze samorządowe ustaliły herb miasta, w którym znalazła się postać patrona właściciela Dubiecka Mikołaja Kmity, czyli... św. Mikołaja. Został on uznany także za opiekuna nowego miasta. Ta wielowiekowa tradycja cały czas jest pielęgnowana i kontynuowana, gdyż właśnie św. Mikołaj wciąż widnieje w herbie obecnej gminy i miasta Dubiecka. To właśnie św. Mikołaj był czczony jako patron pierwszego kościoła parafialnego w Dubiecku, powstałego w czasie erygowania tamtejszej parafii z fundacji Piotra Kmity między 1389 a 1407 r. aż do 1751 r. 1 stycznia 2021 r. Dubiecko, po 86 latach, odzyskało prawa miejskie.
To wszystko spowodowało, że uchwałą Rady Gminy Dubiecko z 30 grudnia 2021 r., władze samorządowe rozpoczęły starania o ustanowienie św. Mikołaja, biskupa z Miry, patronem miasta i gminy. Wystąpiły o to z wnioskiem do Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, Episkopatu Polski i Stolicy Apostolskiej[paywall].
Oprócz tego w ub.r. władze miasta i gminy Dubiecko na czele z burmistrzem Jackiem Grzegorzakiem gościły we włoskim mieście Bari. Po co? Tam pochowany jest św. Mikołaj biskup.
– Pomyśleliśmy, że skoro w Bari pochowany jest święty Mikołaj, można byłoby się postarać o sprowadzenie do Dubiecka jego relikwii
– powiedział wówczas na naszych łamach burmistrz J. Grzegorzak.
– Z Bari wiążą nas wydarzenia wynikające z przeszłości, więc obie miejscowości mogą być swego rodzaju pomostem łączącym przeszłość i przyszłość. Nasz zamysł udało się zrealizować, z czego się ogromnie cieszę. Relikwie świętego Mikołaja otrzymaliśmy z rąk rektora bazyliki świtego Mikołaja w Bari. Cała kwestia została załatwiona dosłownie w tydzień. Są już w naszym kościele, obok relikwii Jana Pawła II i świętej Faustyny
Reklama
– dodał. Warto wspomnieć, że w bazylice w Bari św. Mikołaj biskup spoczywa razem ze słynną królową Boną, która gościła w Dubiecku w połowie XVI w.
Kilkanaście dni temu Kuria Metropolitalna w Przemyślu otrzymała pismo parafowane przez prefekta Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Stolicy Apostolskiej kardynała Artura Roche’a o ustanowieniu świętego Mikołaja patronem miasta Dubiecka. 29 listopada br. podczas sesji dubieckiej rady miejskiej, ks. prałata Piotr Baraniewicz, oficjał Sądu Metropolitalnego w Przemyślu, przekazał przewodniczącemu rady Jerzemu Brożynie oficjalny dekret Stolicy Apostolskiej.
Dzięki temu dwa grudniowe weekendy zostały poświęcone na uroczystości związane ze świętem patronalnym św. Mikołaja. 10 grudnia br. – o czym już wspomnieliśmy – odbyła się msza św., a potem w remizie OSP w Dubiecku doszło do koncertu zespołu „Karczmarze” oraz prezentacji multimedialnej drogi św. Mikołaja „Z Bari do Dubiecka”. Natomiast 17 grudnia br. na dubieckim Rynku odbył się jarmark świąteczny połączony z III Imieninowym Biegiem Świętego Mikołaja.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze