Reklama

Święty Mikołaj patronem miasta i gminy Dubiecko

To już pewne: patronem miasta i gminy Dubiecko został święty Mikołaj Biskup. Oficjalny dekret papieski w tej sprawie został przekazany władzom samorządowym 29 listopada br., a w niedzielę, 10 grudnia br., został odczytany podczas mszy św. w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Dubiecku.

Ustanowienie św. Mikołaja patronem miasta i gminy Dubiecko wcale nie jest czyimś widzimisie czy jakimś kaprysem. Ma bardzo głębokie uzasadnienie w historii. Na początku XV w. tworzące się władze samorządowe ustaliły herb miasta, w którym znalazła się postać patrona właściciela Dubiecka Mikołaja Kmity, czyli... św. Mikołaja. Został on uznany także za opiekuna nowego miasta. Ta wielowiekowa tradycja cały czas jest pielęgnowana i kontynuowana, gdyż właśnie św. Mikołaj wciąż widnieje w herbie obecnej gminy i miasta Dubiecka. To właśnie św. Mikołaj był czczony jako patron pierwszego kościoła parafialnego w Dubiecku, powstałego w czasie erygowania tamtejszej parafii z fundacji Piotra Kmity między 1389 a 1407 r. aż do 1751 r. 1 stycznia 2021 r. Dubiecko, po 86 latach, odzyskało prawa miejskie.

To wszystko spowodowało, że uchwałą Rady Gminy Dubiecko z 30 grudnia 2021 r., władze samorządowe rozpoczęły starania o ustanowienie św. Mikołaja, biskupa z Miry, patronem miasta i gminy. Wystąpiły o to z wnioskiem do Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, Episkopatu Polski i Stolicy Apostolskiej[paywall].

Reklama

Sprowadzili relikwie

Oprócz tego w ub.r. władze miasta i gminy Dubiecko na czele z burmistrzem Jackiem Grzegorzakiem gościły we włoskim mieście Bari. Po co? Tam pochowany jest św. Mikołaj biskup.

– Pomyśleliśmy, że skoro w Bari pochowany jest święty Mikołaj, można byłoby się  postarać o sprowadzenie do Dubiecka jego relikwii

– powiedział wówczas na naszych łamach burmistrz J. Grzegorzak.

– Z Bari wiążą nas wydarzenia wynikające z przeszłości, więc obie miejscowości mogą być swego rodzaju pomostem łączącym przeszłość i przyszłość. Nasz zamysł udało się zrealizować, z czego się ogromnie cieszę. Relikwie świętego Mikołaja otrzymaliśmy z rąk rektora bazyliki świtego Mikołaja w Bari. Cała kwestia została załatwiona dosłownie w tydzień. Są już w naszym kościele, obok relikwii Jana Pawła II i świętej Faustyny

Reklama

– dodał. Warto wspomnieć, że w bazylice w Bari św. Mikołaj biskup spoczywa razem ze słynną królową Boną, która gościła w Dubiecku w połowie XVI w.

Dekret przekazany

Kilkanaście dni temu Kuria Metropolitalna w Przemyślu otrzymała pismo parafowane przez prefekta Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Stolicy Apostolskiej kardynała Artura Roche’a o ustanowieniu świętego Mikołaja patronem miasta Dubiecka. 29 listopada br. podczas sesji dubieckiej rady miejskiej, ks. prałata Piotr Baraniewicz, oficjał Sądu Metropolitalnego w Przemyślu, przekazał przewodniczącemu rady Jerzemu Brożynie oficjalny dekret Stolicy Apostolskiej.

Reklama

Dzięki temu dwa grudniowe weekendy zostały poświęcone na uroczystości związane ze świętem patronalnym św. Mikołaja. 10 grudnia br. – o czym już wspomnieliśmy – odbyła się msza św., a potem w remizie OSP w Dubiecku doszło do koncertu zespołu „Karczmarze” oraz prezentacji multimedialnej drogi św. Mikołaja „Z Bari do Dubiecka”. Natomiast 17 grudnia br. na dubieckim Rynku odbył się jarmark świąteczny połączony z III Imieninowym Biegiem Świętego Mikołaja.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama