Reklama

Sześć minut i po sesji nadzwyczajnej w sprawie miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych [KOMENTARZ]


Sześć minut. Tyle trwała dzisiejsza, 26 listopada br., nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Przemyślu. Korzystając ze swoich praw przewodniczący tegoż szacownego gremium zdecydował o… ogłoszeniu przerwy do 3 grudnia br.


Sesja nadzwyczajna została zwołana na wniosek siedmiorga przemyskich radnych: Anny Grad-Mizgały, Liliany Kalinowskiej, Macieja Kamińskiego, Jerzego Krużela, Piotra Krzeszowskiego, Ryszarda Kuleja i Stanisława Surmy. Złożyli projekt uchwały w sprawie zmiany jednego z punktów uchwały dotyczącej parkowania osób niepełnosprawnych w strefach płatnego parkowania na terenie miasta. Obowiązująca uchwała pozwala na parkowanie pojazdów osobom niepełnosprawnym tylko na tzw. niebieskich kopertach. Zmiana miała dotyczyć rozszerzenia tej możliwości o wszystkie miejsca.

Sesja trwała około 6 minut. Otworzył ją przewodniczący M. Kowalski, zapraszając do przedstawienia projektu uchwały radnego M. Kamińskiego. Po tym głos zabrała radna Monika Jaworska, która zawnioskowała o… przekazanie projektu uchwały pod obrady Komisji Gospodarki Miejskiej Rady Miejskiej w Przemyślu. Za moment zawtórował jej szef Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości Rafał Kijanka, po czym wspomniany już M. Kowalski – powołując się na swoje prawa – ogłosił przerwę w sesji nadzwyczajnej do 3 grudnia br. Koniec. Kropka. W taki sposób ten bardzo ważny problem został potraktowany przez radnych koalicyjnych, rządzących w przemyskiej radzie miejskiej.

Reklama

 

Żenująca forma i styl

Forma i styl przeprowadzenia tej nadzwyczajnej sesji był żenujący. Sześć minut grupa radnych koalicyjnych, czyli Wspólnie dla Przemyśla oraz Prawa i Sprawiedliwości poświęciła temu ważnemu problemowi. W sposób niegodny piastowanych stanowisk. Nie napiszę o misji, bo to śmiech na sali. Oczywiście wszystko odbyło się w zgodnie z panującym prawem, regulaminami, statutami, etc. Nie w tym rzecz jednak…

Wniosek złożony (i potwierdzony) przez siedmioro radnych trafił do Biura Rady Miejskiej i Współpracy z Osiedlami Urzędu Miejskiego w Przemyślu 21 listopada br. Sesja nadzwyczajna odbyła się 26 listopada br. Mimo że w poniedziałek, 24 listopada br., odbyła się sesja zwyczajna, był czas na to, aby prosty w swoim brzmieniu i przekazie projekt tej uchwały przekazać pod dyskusję na Komisję Gospodarki Miejskiej Rady Miejskiej w Przemyślu. Tam również żadnych wątpliwości być nie powinno. Trzeba było tylko chcieć. A jeśli nie było to w tym czasie możliwe, było możliwe już w trakcie sesji nadzwyczajnej.

Reklama

Przecież, Szanowne Panie i Szanowni Panowie radni koalicyjni, już to robiliście! Kiedy procedowaliście projekt uchwały o połączeniu szkół podstawowych z przedszkolami, chcąc stworzyć z nich zespoły szkolno-przedszkolne. W trakcie przerwy w sesji przekazaliście projekt uchwały pod obrady komisji! I to na wniosek radnej Jaworskiej. Tej samej, która teraz zawnioskowała o… to samo, ale w bliżej nieokreślonej przyszłości. Pani radna dodatkowo zahaczyła o... brak konsultacji społecznych. To był absolutny (ale i absurdalny) hit! Czy podwyżki za parkowanie także konsultowaliście społecznie ze wszystkimi zmotoryzowanymi mieszkańcami Przemyśla? Przykład pierwszy z brzegu.

Niepotrzebnie odwlekliście to w czasie. Nie interesują Was osoby niepełnosprawne w Przemyślu i powiecie przemyskim, choć zapewne w tym gronie są tacy, którzy w wyborach samorządowych oddali na Was swój głos. Nie wierzyliście, że tak nieliczna, acz bardzo, ale to bardzo, ważna część przemyskiego społeczeństwa, będzie miała śmiałość upomnieć się o coś, co im się chyba jednak należy. Upomnieli się. Słusznie. W ich imieniu projekt złożyli ci niepokorni. Ci, którzy - wg Was - non stop idą pod wiatr. To Was tak ubodło?

Reklama

Sęk w tym, że te pieniądze, które zostaną „zarobione” na osobach niepełnosprawnych, są już po prostu „gdzieś tam” zaplanowane. Nie u nich powinniście szukać pieniędzy na remonty ulic, chodników, budowę tego czy tamtego, spinać plany i projekty. Jestem niemal pewny, że nie przegłosujecie tej zmiany pozytywnie, nawet po obradach komisji. Nie przegłosujecie, bo nie interesują Was osoby niepełnosprawne w Przemyślu i powiecie przemyskim. A jeśli stanie się cud (w co absolutnie nie wierzę), z przyjemnością wszystko odwołam.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 30/11/2025 11:21
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    proffesio 2025-11-27 21:32:27


    Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • proffesio 2025-11-28 08:19:04

    Można też ewentualnie wprowadzić darmowy bilet dla osób z niecierpliwością np na 1godz.gdzie mogłaby parkować w dowolnym płatnym miejscu z tym darmowym biletem i z kartą parkingową.Wyeliminowałoby to zjawisko zajmowania miejsca parkingowego na cały dzień bez opłat.

    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama