Reklama

Szkoła pod opieką diagnostów laboratoryjnych

27/06/2015 09:42

Zespół Szkół w Rokietnicy jako jedyna placówka oświatowa z Podkarpacia podpisał porozumienie z Krajową Izbą Diagnostów Laboratoryjnych. Współpraca będzie przebiegać na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze, chodzi o edukację uczniów oraz dotarcie przez nich do rodzin i pokazanie znaczenia badań medycznych. Porozumienie daje również bezpośrednią możliwość uczestniczenia w bezpłatnych badaniach i akcjach profilaktycznych.

Już podczas piątkowego spotkania (19 bm.), podczas którego szkoła podsumowywała prowadzone w tym roku akcje, uczniowie mogli skorzystać z bezpłatnych badań i porad prowadzonych przez młodych specjalistów z Lubelskiego Towarzystwa Studentów Analityki Medycznej. Ich rodzice mogli natomiast bezpłatnie sprawdzić, czy mają w organizmie wirusa żółtaczki zakaźnej typu C. Te badania przeprowadzali analitycy z jarosławskiego Centrum Opieki Medycznej w pobliskim ośrodku zdrowia. 


fot.Roman Kijanka
Uczniowie z zainteresowaniem słuchali prezentacji specjalistów od diagnostyki medycznej.

Reklama

– Niedawno organizowaliśmy akcję bezpłatnych badań dla kobiet. Mimo tego, że została solidnie rozpropagowana i informacje o niej przekazywane były różnymi sposobami, a do skorzystania z badań zachęcali także księża na mszach, przyszło tylko kilka osób – tłumaczy wójt Rokietnicy Bożena Gmyrek. – Widać, że najpierw trzeba ludzi przekonać, doprowadzić do tego, by zrozumieli, jak ważne są takie badania. Dlatego do propagowania włączyła się szkoła. Chcemy poprzez uczniów dotrzeć do ich rodzin, a przy tym wspólnie z izbą diagnostów dajemy możliwość przeprowadzenia badań na miejscu – dodaje wójt.

W czasie piątkowego spotkania, na którym podpisano porozumienie, uczestnicy mogli skorzystać z podstawowych badań, m.in. krwi i poziomu tkanki tłuszczowej oraz porad. Uczniów szczególnie zainteresował pokazany na przykładach niekorzystny wpływ śmieciowego jedzenia na stan organizmu. 

Reklama


fot.Roman Kijanka
– Z wirusem żółtaczki typu C można się spotkać w wielu miejscach, choćby u fryzjera czy kosmetyczki. Warto się dowiedzieć, czy zostaliśmy nim zakażeni – mówi Barbara Kopala-Jeżowska, szefowa laboratorium analitycznego w jarosławskim szpitalu.

– Dzisiaj podsumowujemy wszystkie akcje dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa, organizowane w szkole przez cały rok. Tym związanym z ochroną zdrowia towarzyszą działania związane z bezpieczeństwem. Dlatego gościmy także przedstawicieli Stowarzyszenia Poszkodowanych w Wypadkach Komunikacyjnych „Bezpieczne Życie” w Jarosławiu oraz instruktorów z Ośrodka Szkolenia Kierowców Wiraż – podsumowuje dyrektor Zespołu Szkół w Rokietnicy Anna Żołyniak.

Reklama

Promujące bezpieczeństwo szkolne święto zgromadziło nie tylko uczniów, ale także wielu dorosłych. Do badań prowadzonych w ośrodku zdrowia ustawiła się kolejka. – Chcemy dotrzeć do najmłodszych, a poprzez nich do wszystkich mieszkańców – mówi dyrektor szkoły. Widać, że im się to udaje, a możliwość darmowych badań dodatkowo mobilizuje ludzi.


erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama