Zespół Szkół w Rokietnicy jako jedyna placówka oświatowa z Podkarpacia podpisał porozumienie z Krajową Izbą Diagnostów Laboratoryjnych. Współpraca będzie przebiegać na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze, chodzi o edukację uczniów oraz dotarcie przez nich do rodzin i pokazanie znaczenia badań medycznych. Porozumienie daje również bezpośrednią możliwość uczestniczenia w bezpłatnych badaniach i akcjach profilaktycznych.
Już podczas piątkowego spotkania (19 bm.), podczas którego szkoła podsumowywała prowadzone w tym roku akcje, uczniowie mogli skorzystać z bezpłatnych badań i porad prowadzonych przez młodych specjalistów z Lubelskiego Towarzystwa Studentów Analityki Medycznej. Ich rodzice mogli natomiast bezpłatnie sprawdzić, czy mają w organizmie wirusa żółtaczki zakaźnej typu C. Te badania przeprowadzali analitycy z jarosławskiego Centrum Opieki Medycznej w pobliskim ośrodku zdrowia.

fot.Roman Kijanka
Uczniowie z zainteresowaniem słuchali prezentacji specjalistów od diagnostyki medycznej.
– Niedawno organizowaliśmy akcję bezpłatnych badań dla kobiet. Mimo tego, że została solidnie rozpropagowana i informacje o niej przekazywane były różnymi sposobami, a do skorzystania z badań zachęcali także księża na mszach, przyszło tylko kilka osób – tłumaczy wójt Rokietnicy Bożena Gmyrek. – Widać, że najpierw trzeba ludzi przekonać, doprowadzić do tego, by zrozumieli, jak ważne są takie badania. Dlatego do propagowania włączyła się szkoła. Chcemy poprzez uczniów dotrzeć do ich rodzin, a przy tym wspólnie z izbą diagnostów dajemy możliwość przeprowadzenia badań na miejscu – dodaje wójt.
W czasie piątkowego spotkania, na którym podpisano porozumienie, uczestnicy mogli skorzystać z podstawowych badań, m.in. krwi i poziomu tkanki tłuszczowej oraz porad. Uczniów szczególnie zainteresował pokazany na przykładach niekorzystny wpływ śmieciowego jedzenia na stan organizmu.

fot.Roman Kijanka
– Z wirusem żółtaczki typu C można się spotkać w wielu miejscach, choćby u fryzjera czy kosmetyczki. Warto się dowiedzieć, czy zostaliśmy nim zakażeni – mówi Barbara Kopala-Jeżowska, szefowa laboratorium analitycznego w jarosławskim szpitalu.
– Dzisiaj podsumowujemy wszystkie akcje dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa, organizowane w szkole przez cały rok. Tym związanym z ochroną zdrowia towarzyszą działania związane z bezpieczeństwem. Dlatego gościmy także przedstawicieli Stowarzyszenia Poszkodowanych w Wypadkach Komunikacyjnych „Bezpieczne Życie” w Jarosławiu oraz instruktorów z Ośrodka Szkolenia Kierowców Wiraż – podsumowuje dyrektor Zespołu Szkół w Rokietnicy Anna Żołyniak.
Promujące bezpieczeństwo szkolne święto zgromadziło nie tylko uczniów, ale także wielu dorosłych. Do badań prowadzonych w ośrodku zdrowia ustawiła się kolejka. – Chcemy dotrzeć do najmłodszych, a poprzez nich do wszystkich mieszkańców – mówi dyrektor szkoły. Widać, że im się to udaje, a możliwość darmowych badań dodatkowo mobilizuje ludzi.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze