Reklama

„Szlaban na ryzyko!”, czyli bezpieczny przejazd

12/12/2019 14:18

Eksperci PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. przeprowadzili w Przemyślu warsztaty dla instruktorów ośrodków szkolenia kierowców. Akcja odbyła się ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!”.

W ramach kampanii Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” organizowane są specjalistyczne seminaria dla instruktorów nauki jazdy – osób kształcących i egzaminujących przyszłych kierowców. Zostają oni zapoznani z zasadami zachowania bezpieczeństwa na przejazdach. Wykorzystywane są przykłady[paywall]  i analiza konkretnych zdarzeń na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych.

Kolejarze z PLK przypominają też o znaczeniu żółtej naklejki. To dodatkowa informacja wprowadzona przez zarządcę infrastruktury w czerwcu 2018 r. na wszystkich przejazdach.

Reklama

– Aby ograniczać  liczbę wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych ważne jest m.in. zaangażowanie osób przygotowujących kierowców – mówi Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. – Budowa bezkolizyjnych przejazdów nad i pod torami oraz montaż dodatkowych urządzeń na przejazdach nie wystarczą jeśli kierowcy nie będą dobrze przygotowani lub nie zachowają zasad bezpieczeństwa – zapewnia.  

Przemyśl był 8, po Zamościu, Koszalinie, Kaliszu, Suwałkach, Legnicy, Koninie i Wałbrzychu, gospodarzem spotkania w tegorocznej edycji warsztatów. W ciągu ostatnich trzech lat szkolenia były w ponad 30 miastach.  Dodatkowe materiały dydaktyczne dla instruktorów nauki jazdy trafiły do ponad 3000 szkół jazdy. Na terenie województwa podkarpackiego jest 709 przejazdów i bezpiecznych przejść dla pieszych w poziomie szyn. To ok. 6% wszystkich przejazdów w kraju. Każdy z tych obiektów jest zabezpieczony zgodnie z obowiązującymi przepisami i przy właściwym zachowaniu kierowców oraz pieszych gwarantuje bezpieczeństwo podczas przekraczania torów.

Reklama

W połowie ubiegłego roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wprowadziły nowe narzędzie podnoszące poziom bezpieczeństwa na kolei. Na 14 tysiącach przejazdów umieszczono żółte naklejki ułatwiające kierowcom identyfikację przejazdu. W przypadku zagrożenia życia na terenie kolejowym, po połączeniu z numerem 112 kierowca podaje 9-cyfrowy numer skrzyżowania z żółtej naklejki. Operator numeru 112 powiadamia – za pomocą specjalnie stworzonego łącza – służby PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., które w przypadku zagrożenia mogą wydać polecenie wstrzymania ruchu pociągów na danej linii.


red.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości