Reklama

„Szlakiem Bożogrobców” po raz trzeci

10/10/2019 15:03

Rowerowa impreza, łącząca walory rekreacyjne z krzewieniem wiedzy o lokalnej tradycji oraz przeżyciem religijnym, weszła już chyba na stałe do kalendarza wydarzeń kulturalnych gminy Przeworsk. W trzecim rajdzie „Szlakiem Bożogrobców” wzięło udział blisko sześćdziesięciu rowerzystów

Rajd tradycyjnie rozpoczęła msza św. Po niej dyrektor GOK w Przeworsku Łukasz Mróz oraz regionalista Janusz Motyka wygłosili krótki wykład o historii sanktuarium oraz Zakonie Kanoników Regularnych Stróżów Grobu Jerozolimskiego. Po tym duchowym przeżyciu i pokrzepieniu umysłu rowerzyści wyruszyli[paywall] w 26-kilometrową trasę wiodącą najpierw ulicami Przeworska, potem przez Żurawiczki, Urzejowice, Białoboki i Studzian. Trasa wiązała się oczywiście z bożogrobcami, a rowerzyści zatrzymywali się przy obiektach małej architektury sakralnej związanej z tym zakonem. Odwiedzono też grób ostatniego bożogrobcy w Europie ks. Marcina Pikuły, znajdujący się na cmentarzu w Urzejowicach, gdzie zakon miał onegdaj swoją parafię. Podniosłym wydarzeniem było zamontowanie i poświęcenie krzyża podwójnego, patriarchalnego, charakterystycznego dla symboliki sakralnej  bożogrobców, na XIX-wiecznej kapliczce posadowionej na posesji państwa Teresy i Jana Rzepów. Na trasie przejazdu odbył się jeszcze postój na posiłek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną w Studzianie, a cały rajd swój finisz znalazł przy bramie głównej bazyliki.


pck
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama