Rowerowa impreza, łącząca walory rekreacyjne z krzewieniem wiedzy o lokalnej tradycji oraz przeżyciem religijnym, weszła już chyba na stałe do kalendarza wydarzeń kulturalnych gminy Przeworsk. W trzecim rajdzie „Szlakiem Bożogrobców” wzięło udział blisko sześćdziesięciu rowerzystów
Rajd tradycyjnie rozpoczęła msza św. Po niej dyrektor GOK w Przeworsku Łukasz Mróz oraz regionalista Janusz Motyka wygłosili krótki wykład o historii sanktuarium oraz Zakonie Kanoników Regularnych Stróżów Grobu Jerozolimskiego. Po tym duchowym przeżyciu i pokrzepieniu umysłu rowerzyści wyruszyli[paywall] w 26-kilometrową trasę wiodącą najpierw ulicami Przeworska, potem przez Żurawiczki, Urzejowice, Białoboki i Studzian. Trasa wiązała się oczywiście z bożogrobcami, a rowerzyści zatrzymywali się przy obiektach małej architektury sakralnej związanej z tym zakonem. Odwiedzono też grób ostatniego bożogrobcy w Europie ks. Marcina Pikuły, znajdujący się na cmentarzu w Urzejowicach, gdzie zakon miał onegdaj swoją parafię. Podniosłym wydarzeniem było zamontowanie i poświęcenie krzyża podwójnego, patriarchalnego, charakterystycznego dla symboliki sakralnej bożogrobców, na XIX-wiecznej kapliczce posadowionej na posesji państwa Teresy i Jana Rzepów. Na trasie przejazdu odbył się jeszcze postój na posiłek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną w Studzianie, a cały rajd swój finisz znalazł przy bramie głównej bazyliki.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze