Reklama

Szpital nie płaci za leki i część wynagrodzeń. „To sytuacja przejściowa”

01/08/2019 19:21

Przemyski szpital przestał regulować faktury za dostarczane leki oraz wypłacać lekarzom część wynagrodzeń za kontrakty. Dyrekcja zapewnia, że to sytuacja przejściowa. Dotarliśmy do treści pisma, które dyrektor przekazał w tej sprawie pracownikom.

Rok temu Wojewódzki Szpital im. św. O. Pio w Przemyślu mógł się poszczycić najlepszym wynikiem ekonomicznym wśród szpitali wojewódzkich na Podkarpaciu. Nie tylko był na plusie, ale zysk wyniósł 4 mln zł. Obecnie ma jednak 9 mln zł straty.

Te zaległości wpłynęły na to, że szpital wstrzymał [paywall]wypłatę niektórych należności. Dotyczy to faktur za leki oraz wynagrodzeń lekarzy zatrudnionych w formie kontraktów. Otrzymują oni tylko część swojego honorarium. Im wyższe wynagrodzenie, tym większa część płatności ma być zawieszona.

Reklama

Dotarliśmy do treści pisma, które dyrektor przekazał w tej sprawie pracownikom. Piotr Ciompa zapewnia w nim, że w wyjątkowych sytuacjach wypłaci większą kwotę, tylko trzeba złożyć wniosek.

 

„Winne protesty”

Co się stało, że szpital popadł w takie tarapaty? Głównym powodem, jak mówił na konferencji prasowej miesiąc temu dyrektor, są podwyżki wynagrodzeń wywalczone jesienią ub.r. przez pielęgniarki. P. Ciompa twierdzi, że ich wysokość przekracza możliwości finansowe placówki.

Dodatkowo przemyski szpital, jako jedyny, nie ma podpisanej umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na udzielenie kredytu restrukturyzacyjnego. P. Ciompa zaznaczył, że z powodu protestów, negocjacje z BGK zostały wstrzymane. Teraz jednak znów się toczą i są „bardzo zaawansowane”.

Reklama

Nadzieją jest to, że sejmik wojewódzki zgodził się już na zabezpieczenie kredytu w wysokości 71 mln zł. Na tej podstawie można wnioskować, że przyznanie pieniędzy jest tylko kwestią czasu.

Zaległości wobec lekarzy i dostawców leków mają być uregulowane, gdy do szpitala wpłyną pieniądze z kredytu restrukturyzacyjnego. Kiedy to nastąpi? „Niestety, procedury bankowe przy tak wysokich kwotach są bardzo skomplikowane i czasochłonne, dlatego spodziewamy się otrzymania tych środków w sierpniu lub wrześniu” – czytamy w piśmie od dyrektora.

Reklama

Dyrekcja potwierdza te informacje. – Stanowisko, które zostało przedstawione w piśmie jest aktualne. Na razie w sprawie nic się nie zmienia – krótko odpowiada P. Ciompa.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że wstrzymanie wypłaty części honorariów dotyczy tylko lekarzy na kontraktach. Pracownicy etatowi mają otrzymywać wynagrodzenia terminowo.
PB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Nbvh - niezalogowany 2019-08-01 22:27:23

    Bardzo biedny szpital niech teraz strajkuja piekne pielegniarki i lekarze 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    brat PIT - niezalogowany 2019-08-01 22:57:10

    Samolot+ inaczej Gulfstream + dla partyjnych bonzów z pewnością zrekompensuje "niedobory" w służbie zdrowia.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    hasler - niezalogowany 2019-08-01 23:18:48

    Witamy efekty PISoBOLSZEWICKIEGO wstawania z kolan he he.Pozdrowienia od beneficjentów programu samolot +

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama