Reklama

Szpital przy Słowackiego żegna się z ortopedią

Od kwietnia br. byłemu szpitalowi miejskiemu przy ulicy Słowackiego ubędzie kolejny oddział. Tym razem ortopedia, która zostanie w całości przeniesiona do Wojewódzkiego Szpitala im. św. ojca Pio na ulicę Monte Cassino.

Kolejnych zmian w przemyskiej służbie zdrowia dotyczyła emocjonująca dyskusja, która wywiązała się podczas ostatniej sesji Rady Miasta Przemyśla (21 marca br.). Głos w tej sprawie zabrał przewodniczący Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej radny Wojciech Błachowicz. – To, co stało się i wciąż dzieje się ze szpitalem miejskim w Przemyślu, to jest jeden wielki skandal. Próbujecie rozliczać poprzednią władzę, natomiast popełniacie takie gafy i błędy, które poprzednio nigdy nie zostały popełnione. Byliśmy zgodni co do ratowania Szpitala Miejskiego i pół tysiąca miejsc pracy, ale zawsze były różnice pomiędzy nami, co dalej z tym szpitalem. Kolejne lata zarządzania nim pokazały kompletną porażkę obranej koncepcji – grzmiał z sesyjnej mównicy[paywall].

Docelowo restukturyzacja przemyskiej służby zdrowia na doprowadzić do powstania jednego ośrodka z połączenia trzech jednostek: Wojewódzkiego Szpitala im. św. ojca Pio, Szpitala Miejskiego i Obwodu Lecznictwa Kolejowego. Pierwszym etapem jest połączenie dwóch ostatnich i stworzenie z niego Wojewódzkiego Szpitala OLK, który –za przyzwoleniem przemyskich radnych i w wyniku decyzji Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, funkcjonuje od 1 marca br. Koncepcję opracował i realizuje dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. św. ojca Pio oraz pełniący obowiązki dyrektora Wojewódzkiego Szpitala OLK Piotr Ciompa.

Podczas sesji po raz kolejny programu bronił zastępca prezydenta miasta Grzegorz Hayder. – W mojej ocenie działania podjęte przez oba samorządy, czyli przez miasto i marszałka, których celem jest powstanie jednego, silnego szpitala – to najlepsze rozwiązanie. Trzeba dać czas dyrektorowi Ciompie, aby ten proces zaczął wdrażać, a dopiero potem będziemy mogli ocenić, czy był to pic na wodę czy właściwy krok. Dzisiaj jest na to za wcześnie – stwierdził.

Głos radnego pacjenta

Interpelację w tej sprawie do prezydenta miasta złożył radny Tomasz Schabowski, który na wspomnianej sesji był nieobecny, przebywał bowiem w... szpitalu na Słowackiego. – Miałem silne bóle rąk. Zgłosiłem się na oddział neurologiczny. Okazało się, że mam zespół cieśni kanału nadgarstka obydwu rąk ze wskazaniem jak najszybszego zabiegu. I takowy, mimo bardzo nadwyrężonego grafiku, został przeprowadzony. Opieka lekarska i pielęgniarska była skuteczna i profesjonalna. W opinii innych pacjentów na oddziale neurologicznym czy ortopedycznym każdy tu traktowany jest z należytym szacunkiem, i jest otoczony bardzo dobrą opieką. Przebywając tam, zacząłem się zastanawiać, dlaczego specjalistyczny, z wypracowaną marką oddział ortopedyczny zostanie zlikwidowany. Rozmawiałem z innymi pacjentami, którzy również nie rozumieją, że planem nadrzędnym zmian jest tylko likwidacja oddziałów szpitala miejskiego, a nie dobro pacjentów z Przemyśla i okolic – powiedział T. Schabowski. W piśmie do prezydenta Roberta Chomy zaapelował o zrealizowanie obietnic wyborczych. „Obiecywał Pan rozwój Szpitala Miejskiego, a nie jego likwidację! Proszę o interwencję u Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla w sprawie zaprzestania likwidacji oddziałów oraz przekazania środków finansowych na realizację celów, które miały wpłynąć na lepszą kondycję finansową, inwestycje, poprawę jakości świadczeń medycznych. Proszę także o copółroczne informowanie mediów lokalnych o kondycji szpitala na Słowackiego (...)” – czytamy we wspomnianym dokumencie.

Reklama


fot.zbiory własne
Od połowy br. w placówce przy Słowackiego mają rozpocząć działalność dwa nowe oddziały.

Ortopedia na Monte Cassino

– Doprawdy zadziwiająca jest niewiedza co niektórych osób. Przecież kwestia przenoszenia,  a nie – co od zawsze podkreślam – likwidacji znana jest od kilku miesięcy, co najmniej od września zeszłego roku. Dostępne w tej sprawie są odpowiednie dokumenty. Nikt niczego nie robi po kryjomu, za czyimiś plecami – tłumaczy dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. św. ojca Pio oraz pełniący obowiązki dyrektora Wojewódzkiego Szpitala OLK Piotr Ciompa. – Rzeczywiście, oddział ortopedyczny jest przenoszony do szpitala na Monte Cassino, bo to jeden z oddziałów zabiegowych, któremu potrzebny jest blok operacyjny. Takowego w szpitalu na Słowackiego nie ma, a nikogo nie stać na wyłożenie około piętnastu milionów złotych na jego stworzenie. Oddział neurologiczny natomiast zostaje na Słowackiego. Cały zespół lekarski ortopedii przenosi się na Monte Cassino, co do personelu białego decyzję podejmie Naczelna Pielęgniarka, która prowadzi obecnie rozmowy ze wszystkimi osobami. Być może część w nich zostanie na Słowackiego, część przeniesie się na Monte Cassino – dodał.

Reklama

Nowe oddziały na Słowackiego

Prawdopodobnie pod koniec czerwca br. w placówce przy Słowackiego rozpoczną działalność dwa nowe oddziały. To endokrynologia i psychogeriatria. Być może ze szpitala na Monte Cassino zostanie przeniesiona na Słowackiego dermatologia. Tymi przekształceniami zajmuje się zastępca dyrektora Szpitala Wojewódzkiego OLK dr Maciej Lewicki. – Cały czas czekamy na opinię wojewódzkiego konsultanta do spraw endokrynologii. Wówczas z organizacją nowych oddziałów nie będzie już żadnych problemów. Będziemy się starać jak najszybciej podpisać kontrakty z NFZ-em na świadczenie tych usług medycznych. Powstaną nowe miejsca pracy. Założenie jest takie, że likwidujemy dublujące się oddziały, bo utrzymywanie ich w obu placówkach jest nieopłacalne, przynosi straty – podsumował dr Lewicki.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    czerupa - niezalogowany 2016-03-25 18:19:56

    Pis to wszystko zlikwiduje - czekam kiedy zaczną likwidować kościoły, seminaria i zakony.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    marszałek - niezalogowany 2016-03-25 22:09:47

    Nie zostanie przeniesiony tylko zamknięty , bo w miejskim na wymianę biodra czeka się 3 miesiące , a wojewódzkim 2 lata .Konkurencję czas zniszczyć! I nie podskakujecie jeszcze parę rzeczy można zniszczyć , bo wyborców ma się zazwyczaj w d...e . A na przyszłe wybory i tak na nas zagłosujecie z czystej sympatii

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    wszyscy razem damy rade - niezalogowany 2016-03-26 07:30:28

    PANIE CHOMA pierdolnij sie Pan w łeb i zastanów sie co robicie. jak tak mozna , skandal. dlaczego niszczysz wszystko w tym miescie , dlaczego prowadzisz taka polityke??? po co , w jakim celu??? wez zrezygnuj ze stołka i jedz na wakacje bo ludzie maja cie dosc! jak to do Ciebie dojdzie to pogadaj na obiadku z biskupem wyspawiadaj sie ze swoich grzechów i zakop sie gdzies z dala ad tego miasta. AMEN

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama