Reklama

Sztandar i figura św. Floriana dla strażaków ochotników [ZDJĘCIA]

Dwie ważne uroczystości zbiegły się na początku maja z obchodami Dnia Strażaka. Druhowie z Miękisza Nowego świętowali nadanie sztandaru dla tutejszej OSP, z kolei w Wietlinie przy tej okazji uroczyście poświęcono figurę patrona strażaków – św. Floriana.

W obu wypadkach dla strażackiej społeczności były to wydarzenia doniosłe i pełne wzruszeń. W Miękiszu Nowym miało miejsce niezwykle ważne w historii tutejszej jednostki OSP uroczyste nadanie sztandaru. Symbolizuje on nie tylko tożsamość i tradycję danego OSP, ale jest też ważnym elementem podczas wszelkich uroczystości i ceremonii. Posiadanie sztandaru wzmacnia wśród członków strażackiej braci poczucie wspólnoty i jedności. Jest on wyjątkowym symbolem, który jednoczy strażaków ochotników wokół wspólnych celów i misji, jaką jest nieustająca gotowość do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

Od teraz swój sztandar mają także strażacy ochotnicy z Miękisza Nowego. Uroczystość jego nadania poprzedziła msza święta odprawiona w kościele pw. Matki Bożej Śnieżnej, po której pododdziały jednostki przemaszerowały na plac przy miejscowej szkole. Podczas części oficjalnej druhowie złożyli uroczysty meldunek, po którym wybrzmiał hymn państwowy. Kulminacyjnym punktem ceremonii było nadanie sztandaru z symbolicznym wbiciem gwoździa, po którym nastąpiło wręczenie medali i odznaczeń zasłużonym druhom, zaprzysiężenie członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i nadanie proporca. Na wydarzeniu nie władze powiatu reprezentował wicestarosta Krzysztof Cebulak, który złożył druhom serdeczne gratulacje, wyrażając uznanie dla ich zaangażowania.

Reklama

Na finał uczestników wydarzenia, wśród których nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych, ale też mieszkańców i sympatyków OSP, zaproszono na poczęstunek do świetlicy wiejskiej.

Patron zajął honorowe miejsce

Strażackie święto w pierwszą majową niedzielę obchodzili też strażacy z Wietlina, gdzie  uroczyście poświęcono figurę św. Floriana. Patron strażaków zajął honorowe miejsce przy remizie. Jako że jego wspomnienie liturgiczne jest obchodzone[paywall] 4 maja, była to idealna data na zorganizowanie uroczystości związanej z upamiętnieniem świętego. Jest on znany z ochrony przed pożarami i innymi niebezpieczeństwami związanymi z ogniem, a jego kult jest wśród strażaków bardzo mocny. Od teraz będzie czuwał nad strażakami z Wietlina, dodając im otuchy w trudnych chwilach i prowadząc bezpiecznie do domu po każdej akcji. Miejscowe obchody związane z poświęceniem figury również rozpoczęła uroczysta msza święta w miejscowym kościele parafialnym, odprawiona w intencji strażaków i ich rodzin.

Reklama

Podobnie jak w Miękiszu, na wydarzeniu władze powiatowe reprezentował wicestarosta Krzysztof Cebulak, który przemawiając do strażaków, podkreślił znaczenie ich służby naznaczonej poświęceniem i gotowością do niesienia pomocy.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 16/05/2025 13:06
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama