Tuż przed świętami obradowała rada miasta Przeworska. W porządku obrad znalazł się punkt dotyczący ustalenia opłat za gospodarowanie odpadami. Ostatecznie ustalone stawki to 24 zł za odpady segregowane i 48 zł za zamieszane.
W Przeworsku stawki za śmieci poszybowały mocno w górę. Przeworszczanie za odbiór śmieci segregowanych zapłacą od osoby o 10 zł i 50 gr więcej niż w ubiegłym roku . O wiele drożej wyjdzie odbiór śmieci zmieszanych – tu stawka ma zgodnie z duchem ustawodawstwa krajowego charakter[paywall] karny i wyniesie dwukrotność stawki podstawowej, a więc 48 zł. Próby wyjaśnienia podwyżek podjął się kierownik referatu ochrony środowiska w przeworskim magistracie Witold Adrian. W jego wypowiedzi padło szereg argumentów, w większości podnoszonych już w innych gminach. Według niego podwyżka śmieci to wynik wzrostu kosztów gospodarowania odpadami. Jako główną przyczynę W. Adrian podawał wzrost tzw. opłat za korzystanie ze środowiska dla instalacji zajmujących się utylizacją odpadów komunalnych, co pociągnęło za sobą wzrost opłat pobieranych na składowiskach odpadów. Jak twierdził, na sytuacje na rynku śmieci, skutkującą podwyżkami dla mieszkańców, wpływ miał też m.in. wzrost kosztów pracy, podwyżki cen energii oraz koszty ponoszone przez śmieciowe instalacje na ochronę przeciwpożarową. Nie bez wpływu na kształt przeworskiej stawki pozostawał także systematyczny wzrost tonażu śmieci produkowanych przez mieszkańców. – Niestety rząd nie wprowadza tu żadnego regulatora ograniczenia wzrostu cen składowania odpadów, wprowadza natomiast różne ograniczenia, które mają wpływ na wysokość opłaty, jaką gmina pobiera chociażby od nieruchomości niezamieszkałych. Musielibyśmy dopłacać, a nie możemy tego zrobić. W związku z tym jedyny ruch to wzrost cen – podsumowywał swoją wypowiedz kierownik referatu ochrony środowiska. – Nie jesteśmy wyjątkiem, w każdym miejscu w Polsce tak radykalne podwyżki muszą być ze względu na to, że ten system musi się zamykać w obrębie opłat i wypłat z tego samego konta – puentował dyskusję nad ustaleniem stawek za śmieci burmistrz Leszek Kisiel.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Śmieci Radymiańskich nic nie przebije 26 i 53 skąd ta cena ? z buta?
Śmieci Radymiańskich nic nie przebije 26 i 53 skąd ta cena ? z buta?