W Przemyślu jest już pozwolenie na budowę i wizualizacja, w Medyce lokalizacja i wstępny „szkic” bloków mieszkalnych. Spółka SIM Południe być może jeszcze w br. rozpocznie budowę 8 budynków w tych dwóch miejscowościach.
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to spółka, której zadaniem jest budowa mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. SIM Południe spółka z o.o. została utworzona w celu budowy lokali mieszkalnych na terenie pięciu miast i jednej gminy. Wśród tych pierwszych jest Przemyśl (poza tym: Mielec, Sanok, Ustrzyki Dolne), wśród tych drugich – gmina Medyka. Łącznie ma powstać ok. 1 tys. mieszkań. SIM Południe sp. z o.o. swoją siedzibę ma w Przemyślu, a prezesem zarządu jest Adam Tomasz Drozd[paywall].
Mieszkania budowane przez tę spółkę przeznaczone są dla osób, które dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie. Także dla osób, które nie spełniają odpowiednich kryteriów, aby otrzymać lokal komunalny. Pierwszeństwo najmu będzie przysługiwało m.in. osobom wychowującym co najmniej jedno dziecko.
Najemcy lokali mieszkalnych SIM będą mieć możliwość skorzystania z tzw. wakacji czynszowych – czyli możliwość rozliczenia partycypacji w czynszu (najemca w terminie ustalonym w umowie będzie płacił niższy czynsz – nawet o 20 procent). Czynsz będzie niższy niż na tzw. rynku komercyjnym. Finalnie najemca będzie mieć możliwość uzyskania własności mieszkania (zmiana umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności).
Dość długo – w porównaniu z innymi miastami w Polsce, gdzie bloki zostały już oddane najemcom lub są budowane – trwały ustalenia związane z inwestycjami w Przemyślu i Medyce. Ale lepiej późno niż wcale.
W połowie sierpnia ub.r. pojawiła się informacja o przedsięwzięciu w Przemyślu. Szefostwo spółki wyjaśniło, że inwestycja zlokalizowana będzie na Bakończycach, nieopodal parku Lubomirskich oraz Państwowej Akademii Nauk Stosowanych przy ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego. Będzie to największa inwestycja spółki SIM Południe. Wybudowane zostaną dwa 6-piętrowe i dwa 7-piętrowe bloki z ok. 300 mieszkaniami, parkingami podziemnymi, komórkami lokatorskimi, placem zabaw i terenami rekreacyjnymi.
30 grudnia 2022 r. spółka uzyskała pozwolenia na budowę, więc większość spraw formalnych została załatwiona. Wiele wskazuje na to, że prace mogą ruszyć jeszcze w tym roku.

fot.SIM Południe sp. z o.o.
Wstępny „szkic” bloku mieszkalnego w Medyce.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Te balkony na parterze to odlot projektu. Ciekawe jak wyglądają projekty mieszkań.