Trzy dni, 12 przedstawień w klimatycznej scenerii, warsztaty, zespoły z Jarosławia, Kielc, Rudy – Huty, Rzeszowa, Tych, Przemyśla, Warszawy, Lublina i Krosna – tak do historii przechodził zakończony w sobotę, 8 września, VIII Przegląd Teatralny „Na dziedzińcu”.
Jarosławianie w ciągu 3 ostatnich dni ubiegłego tygodnia mogli obcować z teatrem na dziedzińcu kamienicy Rynek 6. Ci, którzy skorzystali z tej okazji, z całą pewnością się nie zwiedli.[paywall] Organizowany już po raz 8. przegląd w trzy dni zaoferował uczestnikom bardzo obfity program, zagrały zespoły teatralne z całego kraju, prezentujące bardzo zróżnicowany repertuar. Było sporo form abstrakcyjnych, surrealistycznych, niekiedy eksperymentalnych, kilka zinterpretowanych na nowo podejść do klasyki tej starszej i tej świeższej – wszystko brawurowo zagrane przez młodych, obiecujących aktorów, pracujących najczęściej pod okiem profesjonalnych reżyserów, teatrologów czy instruktorów.
– Wszystko, co działo się w ciągu 3 dni przeglądu teatrów „Na dziedzińcu”, miało wielkie znaczenie dla nas wszystkich, zainteresowanych teatrem w mieście. Takim naszym małym sukcesem jest to, że rokrocznie przybywa widzów. Były momenty, kiedy brakowało miejsc siedzących dla publiczności. Przegląd na dziedzińcu jest skierowany do młodych teatrów i przez nie tworzony. Formy wypowiedzi tych młodych ludzi były najróżniejsze. Do szczególnie wyróżniających się należały na pewno Nowy Teatr MMS z Rudy Huty oraz Teatr Zbożowy. Wydarzeniami tego „Dziedzińca” była na pewno Kompania Teatralna Mamrot. Ich spektakl Niedźwiedź kończył się owacjami na stojąco. Duże wrażenie zrobił teatr Przedmieście. Odkryciem jest też chyba nasz jarosławski teatr Kąt. Oczywiście kolejna, 9. edycja, jest już w przygotowaniu. Teraz jednak zapraszamy na nową inicjatywę naszego ośrodka, czyli festiwal „drobny”, gdzie w formule konkursowej pokażą się już zawodowe grupy teatralne.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze