III Liceum Ogólnokształcące im. Markiana Szaszkewicza w Przemyślu oraz Technikum nr 4 przy Zespole Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących w Przemyślu były najbliżej podium (na szczeblu województwa podkarpackiego) w corocznym Rankingu Liceów i Rankingu Techników opracowanym przez miesięcznik Perspektywy.
Ranking został przygotowany po raz 21. Finał z wręczeniem nagród, dyplomów i certyfikatów odbył się w kampusie Grupy Uczelni Vistula w Warszawie. Najlepszym szkołom z całej Polski gratulowali członkowie Kapituły Rankingu, rektorzy i prorektorzy uczelni, prezydenci miast, reprezentanci władz oświatowych[paywall]. Przewodniczącym kapituły był prof. dr hab. Jan Łaszczyk, były rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie i przewodniczący Komisji ds. Kształcenia KRASP.
Zwycięzcą w skali kraju w kategorii liceów zostało XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. W kategorii techników – Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Warszawie. Łącznie w rankingu sklasyfikowanych zostało 1 tys. 500 szkół średnich.
W rankingu uwzględnione zostały wyniki 54 ogólnopolskich olimpiad, które zwalniały z egzaminu maturalnego, egzaminu zawodowego lub były finansowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2017 – 2018 oraz 14 międzynarodowych olimpiad przedmiotowych, w których nasz kraj był reprezentowany przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Ranking stworzony został także dla poszczególnych województw. W kategorii liceów w pierwszej „50” znalazło się sześć szkół z naszego regionu. Najwyżej, bo na 6. miejscu sklasyfikowane zostało III Liceum Ogólnokształcące im. Markiana Szaszkewicza (w rankingu krajowym 185. miejsce). Na 9. miejscu (w ub.r. 7. miejsce) znalazło się I LO im. Juliusza Słowackiego (228. miejsce). 28. miejsce na Podkarpaciu zajęło Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Salezjańskiego (423. miejsce w kraju), 31. – II Liceum Ogólnokształcące im. prof. Kazimierza Morawskiego (468.), 42. – Liceum Ogólnokształcące im Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie (770.), 46. – Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku (847.).
Wśród techników w skali województwa podkarpackiego najwyższe, 4. miejsce (60. w rankingu krajowym) zajęło Technikum nr 4 w Zespole Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących w Przemyślu (utrzymało pozycję z poprzedniego rankingu). Na 13. miejscu znalazło się Technikum w Zespole Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie (250. w rankingu krajowym), na 14. – Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Marii Dąbrowskiej w Jarosławiu (294.), na 25. – Technikum nr 2 im. Stefana Banacha w Jarosławiu (440.), na 40. – Technikum nr 1 w Zespole Szkół Spożywczych Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu (poniżej 500. miejsca w rankingu ogólnopolskim), na 42. – Technikum nr 8 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Przemyślu (500+), wreszcie na 44. miejscu – Technikum nr 6 w Zespole Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego w Jarosławiu (500+).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.To już nie dziwi.Kolejny raz w tym samym składzie .Wielka szkoda,że "wiodące" Słowak i Morawa to już tylko historia i to przebrzmiała szorująca po dnie statystyki.Czas przestać żyć mitami i ostro wziąć się do roboty.Może trochę więcej nauki zamiast wszelkich odmian jasełek tak ochoczo organizowanych w murach szkoły.Wierzących baranów ci u nas dostatek i szkoły średnie nie muszą być ich fabryką.
To już nie dziwi.Kolejny raz w tym samym składzie .Wielka szkoda,że "wiodące" Słowak i Morawa to już tylko historia i to przebrzmiała szorująca po dnie statystyki.Czas przestać żyć mitami i ostro wziąć się do roboty.Może trochę więcej nauki zamiast wszelkich odmian jasełek tak ochoczo organizowanych w murach szkoły.Wierzących baranów ci u nas dostatek i szkoły średnie nie muszą być ich fabryką.