19 stycznia według kalendarza gregoriańskiego, a 6 stycznia według kalendarza juliańskiego wierni obrządku wschodniego obchodzili święto Jordanu, na pamiątkę Chrztu Jezusa Chrystusa w Jordanie. W uroczystościach w parafii archikatedralnej obrządku greckokatolickiego pw. św. Jana Chrzciciela w Przemyślu wzięło udział wielu wiernych, duchownych oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych
Uroczystościom w Przemyślu przewodniczył ordynariusz Diecezji Przemysko – Warszawskiej Kościoła Greckokatolickiego w Polsce ksiądz arcybiskup dr Eugeniusz Popowicz. Uroczystą eucharystię koncelebrowali arcybiskup senior Jan Martyniak, arcybiskup Piotr Kryk (na co dzień posługujący u Ojców Bazylianów w Przemyślu) oraz metropolita obrządku łacińskiego arcybiskup Adam Szal.
Władze samorządu podkarpackiego reprezentował zastępca marszałka województwa podkarpackiego Piotr Pilch, powiat przemyski starosta Jan Pączek. Władze Przemyśla zastępca prezydenta Bogusław Świeży. W uroczystościach uczestniczyli także przedstawiciele wojewody podkarpackiego.
„Święto Jordanu jest też jednym z największych symbolicznych i malowniczych świąt w cerkwi greckokatolickiej i prawosławiu. Symbolika Jordanu objawia się przede wszystkim w znaczeniu wody. W czasie uroczystości woda zmienia swą istotę – z będącej obrazem potopu, a więc symbolem żywiołu i śmierci staje się wodą chrztu – „źródłem wody żywej”.
(…) W tym dniu tradycyjnie święci się wodę. Uroczystość na całym świecie gromadzi tysiące wyznawców obrządku wschodniego, którzy na pamiątkę Chrztu Chrystusa zanurzają się w wodzie, symbolicznie oczyszczając się z grzechów. (…).
Obecnie w Kościele prawosławnym i greckokatolickim obchody Święta Jordanu zaczynają się już wieczorem poprzedniego dnia. Wtedy odprawiana jest liturgia połączona z nieszporami, z poświęceniem chleba, pszenicy, wina i oliwy. Po liturgii odbywa się w kościele pierwsze, główne poświęcenie wody, tzw. wielkie jordańskie poświęcenie wody.
Wieczorem odprawiane jest Wielkie Powieczerie. Tego dnia wierni zachowują post, a w domach odbywa się tzw. szczodry wieczór – uroczysta wieczerza, podobna do wigilii Bożego Narodzenia.
W sam dzień Objawienia Pańskiego, 19 stycznia, odprawiana jest rano liturgia św. Jana Chryzostoma (poprzedzona jutrznią), a po niej następuje drugie poświęcenie wody, w którym tłumnie biorą udział wierni.
W samo Święto Jordanu 19 stycznia w cerkwiach odprawia się krótkie uroczyste nabożeństwo. Dzień wcześniej wierni przygotowują miejsce, gdzie będzie się odbywać poświęcenie wody.
Zgodnie z tradycją obrządku wschodniego w czasie tego święta powinna być poświęcona woda żywa płynąca w naturalnym środowisku. Gdy rzeka jest zamarznięta, wyrąbują w lodzie przeręblę w kształcie krzyża. Obok stawiają krzyż oraz ołtarz z lodu.
W przeszłości ozdabiano ołtarz gałązkami jedliny, które potem zabierano do domów jako cenne lekarstwo i ochronę przed złymi mocami.
Po skończonym nabożeństwie w cerkwi wierni w barwnej procesji prowadzonej przez księdza udają się nad rzeki i strumienie. Tego dnia woda ma mieć właściwości cudowne, a samo święto stanowi początek czasu, w którym duchowni odwiedzają domy parafian.
Na czele procesji mężczyźni[paywall] niosą chorągwie cerkiewne i krzyż z wizerunkiem Ukrzyżowanego. Kapłan po odmówieniu modlitwy do Ducha Świętego trzykrotnie zanurza w wodzie wielki, złocony krzyż i trzy płonące świece — symbol Trójcy Świętej.
Ceremonii tej towarzyszy hymn liturgiczny (troparion) zaczynający się od słów: W Jordanie, chrzczącemu się Tobie, Panie, ukazała się cześć Przenajświętszej Trójcy. Zanurzenie krzyża symbolizuje wierność i oczyszczenie, a świecy – Trójcę Przenajświętszą, która po raz pierwszy objawiła się w czasie chrztu Chrystusa. Niekiedy podczas święcenia wody wierni wypuszczają gołębie — znak Ducha Świętego.
Obrzęd kończy się pokropieniem wodą poświęconą w rzece. Kapłan odchodzi. Odprowadza go bractwo cerkiewne z chorągwiami i świecami oraz grupa wiernych. Uczestniczący w święcie Jordanu nabierają wody do butelek i różnych pojemników, którą następnie zanoszą do domu. W ciągu roku poświęcona w ten sposób woda jest używana do praktyk religijnych.”
(za: Izabela Wyszkowska, Tadeusz Jędrysiak).
Święto Chrztu Pańskiego połączone jest z Objawieniem Pańskim, w kościele łacińskim obchodzonym w Święto Trzech Króli.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze