Reklama

Tego zdradzieckiego aktu nie można zapomnieć [ZDJĘCIA]

Kościół oo. Karmelitów Bosych i pomnik na placu Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia były miejscami, gdzie 17 września br. mieszkańcy Przemyśla uczestniczyli w uroczystościach związanych z 81. rocznicą agresji sowieckiej na Polskę, połączonych z Dniem Sybiraka.

Nim doszło do uroczystości pod pomnikiem przy Wybrzeżu Marszałka Piłsudskiego, w kościele oo. Karmelitów Bosych, z udziałem pocztów sztandarowych, odbyła się uroczysta msza święta w intencji ofiar sowieckiej agresji na Polskę (doszło do niej 17 września 1939 r.) oraz zmarłych i żyjących Sybiraków.

Eucharystii przewodniczył duszpasterz przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków ks. prałat Jan Mazurek, a okolicznościową homilię wygłosił ks. prałat Stanisław Czenczek[paywall].

Kombatanci głównymi aktorami

Przy pomniku na placu Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia zgromadzili się i starsi, i młodsi. To ważne, bo pamięć o tajnym pakcie Ribbentrop-Mołotow, podpisanym 23 sierpnia 1939 r., który nazywany jest czwartym rozbiorem Polski, nie może zginąć. Jak i o tym, że Sowieci podstępnie wbili Polsce nóż w plecy.

Udział w patriotycznej uroczystości wzięli m.in.: wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński, wicestarosta przemyski Marek Kudła, przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego Wojciech Bobowski, przemyscy radni. Ale głównymi aktorami ceremonii byli kombatanci. Żyjący Sybiracy, pamiętający tamte tragiczne czasy. Jeden z nich – Tadeusz Szczerbaty – wygłosił Apel Pamięci Zesłańców Sybiru. Uroczystość uświetniły Kompania Honorowa Wojska Polskiego i poczty sztandarowe.

Reklama

Historyczna rana

– Gromadzimy się tutaj, aby wspomnieć totalitaryzm sowiecki i hitlerowski. By przypominać młodym pokoleniom to, o czym się mało mówi, czyli tajnym pakcie Ribbentrop-Mołotow. Polska została rozbita, rozgrabiona. O 17 września napisał bard polskiego Sybiru, poeta Marian Jonkajtys: to data, która winna w pamięci każdego Polaka utrwalić się na zawsze. To historyczna rana nożem w plecy ojczyźnie zadana. Nic więcej nie trzeba dodawać – powiedziała prezes Związku Sybiraków w Przemyślu Stanisława Żak.

– Dzisiejsza uroczystość to nasz hołd dla ofiar sowieckiej agresji, dla Polaków, którzy nie zginęli na froncie. Dla jeńców z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, całych rodzin wywiezionych utartym od wieków carskim szlakiem na Syberię i do azjatyckiej części ZSRR. O ile o aktach ludobójstwa popełnianych przez faszystów na polskich ziemiach podczas okupacji mówiono głośno, o tyle o tych tragicznych wydarzeniach milczano prawie pięćdziesiąt lat. Kłamstwo katyńskie było kamieniem węgielnym PRL, a prawda o wydarzeniach z 1940 roku mogła zachwiać komunistycznymi rządami w Polsce i wmawianym społeczeństwu sojuszem z sowiecką Rosją. Wszystkim, którzy powrócili do Ojczyzny i tym, którzy na zawsze pozostali na „nieludzkiej ziemi”, winniśmy szacunek i pamięć. Dla nich zebraliśmy się dzisiaj w tym miejscu, żeby dać świadectwo obecnym i przyszłym pokoleniom o tamtych tragicznych wydarzeniach – powiedział prezydent miasta W. Bakun.

Reklama

Finałem uroczystości zorganizowanych przez Urząd Miejski w Przemyślu, dowództwo Garnizonu Przemyśl oraz przemyski oddział Związku Sybiraków  był apel poległych, salwa honorowa oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia.
MG

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Azot - niezalogowany 2020-09-25 08:11:23

    Tak niechlujnie odzianych przedstawicieli trudno znaleźć gdzie indziej.....! Nie godzi się brać udział w takiej uroczystości, tak .....     Spójrzcie na ich.....

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    obserwator - niezalogowany 2020-09-29 20:57:58

    Siedzą przy chlewie, do tego przemysko-podkarpackim to jak mają wyglądać inaczej ;)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama