Reklama

Temat budowy kąpieliska w Pruchniku ruszył z miejsca. Mieszkańcy wskazali wariant do realizacji

Samorząd Pruchnika przymierza się do realizacji jednej z ważniejszych inwestycji gminy – zapowiadanej już jakiś czas temu budowy otwartego kąpieliska. Ma ona nie tylko zmienić otoczenie, ale stać się sercem letniego wypoczynku dla mieszkańców. To właśnie oni wskazali jeden z dwóch proponowanych projektów, na którym będzie bazował wykonawca.

O wstępnych planach dotyczących powstania kąpieliska w Pruchniku, które miałoby być zlokalizowane w sąsiedztwie zespołu pałacowo-dworskiego, a więc w miejscu z wyjątkowym klimatem i historią, pisaliśmy na wiosnę bieżącego roku. Właśnie wtedy lokalny samorząd ogłosił przetarg na przygotowanie dokumentacji technicznej na budowę basenów wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Oferty wpłynęły od 3 chętnych. Najtańsza od spółki Pro Arch 2 z Tychów (na kwotę 319 tys. 800 zł) i to właśnie na jej propozycję zdecydował się Urząd Miasta i Gminy w Pruchniku. Aktualnie trwa właśnie etap tworzenia dokumentacji pod inwestycję i to właśnie mieszkańcom oddano głos w tym temacie, by mogli mieć realny wpływ na to, jak będzie wyglądać planowany kompleks rekreacyjny.

Przypomnijmy, jeśli chodzi o sam basen, ma być on wyposażony w 5 torów pływackich plus 3 dodatkowe do nauki pływania o głębokości około 1,30 m. Część basenu ma posiadać hydromasaże i bicze wodne. Obiekt ma dysponować także zjeżdżalniami o różnym nachyleniu. Najmłodszym dedykowany ma być wodny plac zabaw. Na jego części znaleźć się mają urządzenia dla dzieci najmłodszych i tych nieco starszych, a na drugiej niecka basenowa o ok. 0,40 m głębokości, wyposażona w zestaw zabawowy ze zjeżdżalniami, wiadrem przelewowym i armatkami wodnymi. Dodatkowo kompleks tworzyć mają też: jacuzzi i 2 zewnętrzne wanny SPA, do dyspozycji korzystających będą też wolno stojące prysznice rozmieszczone na terenie basenów. Całość uzupełnić mają mała architektura, stanowisko dla ratowników, monitoring, ogrodzenie oraz parking.

Reklama

W ramach inwestycji miałby też powstać parterowy budynek, w którego piwnicach miałyby się znaleźć: pomieszczenia techniczne do obsługi basenów i kotłownia. Z kolei na parterze: zaplecze gastronomiczne, magazynowe i porządkowe, sanitarne, kasy oraz sauny. Tak przynajmniej wynikało z dokumentów przetargowych.

Niedawno samorząd poddał pod rozwagę mieszkańców dwa warianty projektu – A i B, różniące się m.in. wielkością[paywall] basenów czy dodatkowymi elementami. 77 procent głosujących wskazało wariant A, a jedynie 23 proc. wariant B, zatem realizowany będzie ten pierwszy, który uwzględnia boisko do piłki plażowej i plac zabaw i większą przestrzeń basenową do rekreacji.

Reklama

W komentarzach mieszkańców na profilu facebookowym gminy pojawiły się także sugestie, że teren kąpieliska należałoby zadrzewić, co dałoby wytchnienie od słońca w letnie gorące dni. Byli i tacy, którzy sugerowali, że wybór lokalizacji nie jest być może najszczęśliwszy, jak również opinie, że lepiej byłoby stworzyć obiekt całoroczny. Nie brakowało też jednak głosów poparcia dla inwestycji. Mieszkańcom pozostaje teraz czekać, by wybrany projekt wkroczył w fazę realizacji.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 13/08/2025 16:29
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama