Wśród wielu punktów przedostatniej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu obecnej kadencji kilka było dość istotnych. Ich „klepnięcie” przez radnych pozwoli na rozpoczęcie dwóch ważnych inwestycji.
Pierwszym z ważnych projektów uchwał było wyrażenie przez radnych zgody na zaciągnięcie przez władze miasta zobowiązań finansowych, aby móc rozpocząć termomodernizację zabytkowego kompleksu sportowego przy ulicy Mickiewicza, czyli obiektu Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Pierwotnie łączny koszt przedsięwzięcia miał się zamknąć kwotą 5 mln 187 tys. 191 zł, z czego kwota dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynosiła 3 mln 795 tys. 505 zł, zaś wkład własny miasta – 1 mln 391 tys. 686 zł. Miało dojść do termomodernizacji hali sportowej, co z kolei miało poprawić jej efektywność energetyczną[paywall].
Opracowana w 2017 r. dokumentacja projektowo-kosztorysowa przewidywała także – równolegle z termomodernizacją całego obiektu – rozbiórkę i odbudowę części szatniowo-magazynowej oraz dobudowę nowych wejść kasowych. Władze miasta postanowiły do tego wrócić. Szacunkowa wartość wspomnianych remontów to niecałe 3 mln zł. Całość inwestycji będzie kosztować ponad 6 mln 655 tys. zł. Aby rozpocząć prace, a wcześniej ogłosić przetarg na wykonawstwo, potrzebna była zgoda rady na zaciągnięcie zobowiązań finansowych. Takową prezydent miasta dostał, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby z pracami ruszyć pełną parą. Inwestycja ma być wykonana do końca 2025 r.
Drugim ważnym projektem był ten dotyczący montażu czterech podziemnych pojemników na odpady. Czyli tego, co jest „wyczekiwane” przez mieszkańców i istotne ze względu na plan ochrony Parku Kulturowego „Stare Miasto”. .
– Jeżeli radni wyrażą zgodę i podejmą uchwałę, pieniądze zostaną przeznaczone na projekt, zakup i montaż czterech pojemników podziemnych, które zlokalizowane zostaną na ulicy Śnigurskiego, niedaleko placu Niepodległości. Cztery, ponieważ będzie to całe gniazdo, czyli pojemniki nie tylko na odpady zmieszane, ale także plastik, szkło i papier. Pierwszy podziemny pojemnik na odpady został zamontowany jeszcze w 2020 roku, w pobliżu skrzyżowania placu Rybiego i ulicy Ratuszowej. Przewidujemy, że oczywistą korzyścią dla wizerunku miasta i samych mieszkańców będzie fakt, że znikną stojące do tej pory na zewnątrz oraz w klatkach schodowych okolicznych kamienic zbiorcze pojemniki
Reklama
– powiedział Witold Wołczyk z Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego w Przemyślu.
Radni wyrazili zgodę, a źródłem finansowania będą pieniądze z zadania pod nazwą „Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii dla mieszkańców miasta Przemyśla i Radymna”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze