Ponad 3 tysiące wymazów pobrali od nauczycieli z terenu naszego województwa żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Akcja trwała od 11 do 15 stycznia br. Podkarpaccy terytorialsi przeprowadzili testy przesiewowe na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 dla nauczycieli klas I – III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników administracyjnych szkół[paywall]. Każdego dnia do pobierania wymazów zaangażowanych było ok. 40 żołnierzy, m.in. z batalionu lekkiej piechoty z Jarosławia. Ochotnicy codziennie kierowani byli do wyznaczonych przez sanepid punktów pobrań rozmieszczonych w szkołach na terenie całego Podkarpacia. W czasie pięciodniowej akcji testów przesiewowych nasi medycy wykonali blisko 2 tys. wymazów.
– Nasi żołnierze pobierali też wymazy w przyszpitalnych punktach pobrań „drive thru”. Codziennie do tych miejsc zgłaszają się bowiem osoby kierowane przez lekarzy rodzinnych i pracowników stacji sanitarnych. Tym razem obsługiwaliśmy również nauczycieli i pracowników administracyjnych szkół. Przez pięć dni w punktach „drive thru” terytorialsi pobrali około 1300 wymazów. W sumie więc daje to ponad trzy tysiące wymazów – poinformował rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej kpt. Witold Sura.
Od kwietnia ub.r., na wniosek wojewody podkarpackiego, podkarpacka brygada terytorialsów deleguje cztery, a niekiedy sześć zespołów medycznych do wsparcia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie. Żołnierze pobierają wymazy mobilnie w domach osób przebywających w kwarantannie, DPS, wyznaczonych placówkach medycznych, metodą „drive thru” oraz „walk thru”. W sumie w 2020 r. pobrali blisko 15 tys. wymazów.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze