Reklama

Terytorialsi zorganizowali punkt Test&GO

Na prośbę dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie Adama Sidora, żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przez dwa dni (10 i 11 lipca br.) prowadzili w Jarosławiu mobilny punkt poboru wymazów metodą „drive-thru”, czyli bez wysiadania z samochodu.

Wymazy wykonywane były pracownikom i personelowi Zakładów Mięsnych „Sokołów” w Jarosławiu. Próbki do badań genetycznych na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 pobierane były bezpłatnie przez żołnierzy 3 PBOT oraz pracowników służb sanitarnych. Łącznie pobrano prawie 200 próbek[paywall].

– Utrzymywany przez naszą brygadę w gotowości mobilny punkt do poboru wymazów to element rejonu badań, składający się z pięciu stref: oczekiwania, ewidencji, pobierania materiału do badań, odpoczynku i dekontaminacji. Aby ograniczyć  ryzyko zakażenia koronawirusem, do pobierania wymazów oraz obsady stanowisk grupy wymazowej delegowani zostali specjalnie wyselekcjonowani i przeszkoleni żołnierze. Nie mogą mieć więcej niż 45 lat, muszą być zdrowi, nie mogą chorować na choroby przewlekłe, ponadto nie mogli przebywać w ostatnim miesiącu w krajach o podwyższonym ryzyku zakażenia – wyliczył płk Dariusz Słota, dowódca podkarpackich terytorialsów.

Pobieranie wymazów, w tym wspomnianą metodą „ drive-thru”, stało się jednym z głównych zadań WOT w ramach prowadzonej od blisko pięciu miesięcy zakończonej operacji „Odporna Wiosna”, a obecnie prowadzonej „Trwałej Odporności”. Do pobierania wymazów delegowani są żołnierze posiadający kompetencje co najmniej ratownika medycznego i ukończone specjalistyczne szkolenie w Wojskowym Ośrodku Medycyny Prewencyjnej.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama