Reklama

Tłumy na festiwalu derenia [GALERIA]

12/09/2016 18:03

Tysiące osób z różnych stron Polski odwiedziło w niedzielę, 11 września, Arboretum Bolestraszyce. Wszystko za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Derenia.

Impreza została zorganizowana po raz piąty. Do podprzemyskich Bolestraszyc ściągnęli nie tylko mieszkańcy wszystkich zakątków Podkarpacia, ale również z innych rejonów Polski. Po rejestracjach dało się zauważyć przyjezdnych z Mazowsza, Małopolski, Lubelszczyzny i Dolnego Śląska.

– Festiwal nosi nazwę derenia, ale pod tym hasłem kryją się wszystkie płody sadownicze, które[paywall] teraz dojrzewają i które musimy umieć przerobić na przetwory. Naszą ideą było zachęcenie do przypomnienia sobie o naszych produktach i do zaprezentowania naszych producentów i produktów lokalnych i ekologicznych – mówi Narcyz Piórecki, dyrektor Arboretum.

Reklama

Wśród wystawców na ogrodowych alejkach byli producenci, którzy tworzą produkty z derenia i innych owoców, szkółkarze, producenci olejów oraz regionalnej i tradycyjnej żywności. Znaleźć można było świeże ciasta, staropolski bigos, swojskie sery, tradycyjnie wyrabiane chleby i bieszczadzkie proziaki. Nie zabrakło też owoców – świeżych i w różnego rodzaju przetworach. Obecna była również Fundacja Gaja, która specjalizuje się w działaniach edukacyjnych na temat ochrony środowiska.

W tym roku festiwal poświęcony był jagodzie kamczackiej. – Jest to roślina mrozoodporna, która świetnie się sprawdza w naszym klimacie. Jest łatwa w uprawie, owocuje w drugiej połowie maja – mówi N. Piórecki. 

Reklama

Jagodzie kamczackiej poświęcona została konferencja naukowa, podczas której wystąpili prelegenci z Polski i Ukrainy. Dr hab. inż. Alicja Kucharska mówiła m.in. o jej działaniu zdrowotnym. Jak opowiadała, u jednego z jej znajomych, który jadł owoce tej rośliny, cofnęła się wada wzroku. Nie ma jednak badań na ten temat.

Dopełnieniem festiwalu był koncert zespołu Galicjazz oraz wernisaż dwóch wystaw: emalii artystycznej Krzysztofa Dadaka Album z koncertu oraz instalacji Jerzego Cywickiego Zgnieciony błękit.


pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    M - niezalogowany 2016-09-13 10:43:51

    Gratulujemy pomysłu widać, że jak się chce to wszystko można.Tak wysokie zainteresowanie świadczy że ludzie takich imprez potrzebują.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama