Kilka minut temu dyrektor Tour de Pologne Czesław Lang zaprezentował trasę tegorocznej, 78. edycji tego największego narodowego wyścigu kolarskiego. Drugi, 200-kilometrowy etap rozpocznie się w Zamościu, a zakończy w Przemyślu. Meta zlokalizowana będzie na Zniesieniu, tuż obok Krzyża Zawierzenia. Organizatorzy zgodnie określili go jako "królewski".
Tour de Pologne rozpocznie się 9 sierpnia br. i potrwa do 15 sierpnia br. Jak co roku, na starcie staną najlepsze grupy zawodowe w kolarskim peletonie. Najpewniej bez swoich największych gwiazd, bo te wybierają wisienki kolarskiej Lidze Mistrzów (Tour de France, Giro de Italia czy Vuelta a Espana), ale i tak obsada będzie wyborna. Relacje z polskiego narodowego wyścigu za sprawą Eurosportu trafiają do ok. 120 państw na całym świecie. Poprzednia edycja, skrócona do pięciu etapów z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, padła łupem niezwykle utalentowanego Belga Remco Evenepoela z drużyny Deceuninck-Quick Step. 4. miejsce zajął, jeżdżący wówczas w barwach niemieckiego Bora Hansgroe Team, Rafał Majka (TdP wygrał w 2014 r.). W br. etapów będzie znowu siedem.
Dyrektor wyścigu postanowił w tym roku nieco urozmaicić trasę wyścigu, chociaż podobnie jak w poprzednich latach kolarze mają ścigać się tylko na południu Polski. – Planujemy zmienić dość mocno naszą trasę i tym razem chcemy ruszyć na wschód. A więc Lubelszczyzna, Podkarpacie, Bieszczady, a potem przez góry na Śląsk – powiedział kilkanaście tygodni temu Cz. Lang. Jak zapowiedział, tak uczynił! Wielobarwny peleton zainauguruje tour w Lublinie.
Drugi etap, który rozegrany zostanie 10 sierpnia br., rozpocznie się w Zamościu, a zakończy w Przemyślu! To ogromny zaszczyt dla nadsańskiego grodu, ale i ogromne organizacyjne wyzwanie.

fot.www.tourdepologne.pl
Trasa II etapu Zamość – Przemyśl.
Do naszego regionu, przekraczając województwo lubelskie i podkarpackie, kolarze wjadą po przejechaniu ok. 60 km. Pierwszą miejscowością, do której zawitają w powiecie lubaczowskim będzie Kolonia Moszczanica, potem, przez m.in. Witki, wpadną do Starego Dzikowa. Stamtąd do Oleszyc i Nowej Grobli. W powiecie jarosławskim przejadą m.in. przez Korzenicę, Laszki, Łazy do Radymna. Tam skręcą w drogę na Święte, by przez m.in.: Sośnicę, Walawę, Wyszatyce, Bolestraszyce, Buszkowice wjechać do Przemyśla. Wjadą na obwodnicę i popędzą w stronę Nehrybki i dalej do Kalwarii Pacławskiej i Gruszowej, gdzie na stromych, wąskich drogach rozegrają dwie premie górskie II kategorii. Pierwsza to 3,8 km wspinaczka o średnim nachyleniu 4,9 procent, maksymalnie – 13 procent, druga – 2,8 km o średnim nachyleniu 5,5 procent, maksymalnie – 11 procent. Pętla liczyć będzie 22,9 km. Przez Gruszową wrócą do Fredropola, a stamtąd będą mieć do mety ok. 20 km. W Przemyślu pojadą ulicą Słowackiego, skąd skręcą w ulicę Basztową i ulicą Tatarską wjadą na Zniesienie. Bezsprzecznie będzie to trudny orzech do zgryzienia dla zawodowców.
– Spodziewamy się, że będzie to naprawdę piękny etap otoczony urokliwymi krajobrazami na 200-kilometrowej trasie. Trudności techniczne terenu pozwoliły nam zaprojektować dość selektywny odcinek – stwierdził Cz. Lang. – Nie zdziwiłbym się, gdyby w finale mała grupa kolarzy lub kilku zawodników znających się na mocnych finiszach etapowych walczyła o zwycięstwo. Lekkie nachylenie może ułatwić ataki z zaskoczenia, ale wynik wyścigu zostanie rozstrzygnięty na ostatnich 1500 m. Walka będzie toczyć się po szerokiej asfaltowej drodze, która stopniowo zwęża się i biegnie po kostce, podczas gdy podjazd obejmuje odcinki od 13 do 15 procent nachylenia – dodał.

fot.www.tourdepologne.pl
Przekrój trasy II etapu Zamość – Przemyśl.
Przemyśl ponownie pojawi się na trasie Tour de Pologne. W 1960 r. po raz pierwszy odbył się tam etapowy finisz, a w latach 1967 i 1980 ponownie gościł międzynarodowy peleton kolarski.
Być może w peletonie kibice zobaczą m.in. Rafała Majkę, bo wiele wskazuje na to, że popularny „Zgred” znowu powalczy o zwycięstwo. Tym razem już w barwach kolarskiej grupy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, czyli UAE Team Emirates. Być może w TdP wystąpi polski mistrz świata z 2014 r. z hiszpańskiej Ponferrady, kolarz brytyjskiego Teamu Ineos, Michał Kwiatkowski...
Przypomnijmy tylko, że do naszego regionu zawita – rozgrywany równocześnie – ORLEN Tour de Pologne Amatorów Memoriał Ryszarda Szurkowskiego. 10 sierpnia br. około 80-kilometrowy odcinek Arłamów – Kalwaria Pacławska – Arłamów to jego trasa. Suma przewyższeń wynosi 1365 m. Kolorowy peleton kolarzy amatorów przejdzie przez: Makową, Koniuszę, Aksmanice, Sierakośce, Huwniki do Kalwarii Pacławskiej.
Czesław Lang
Wicemistrz olimpijski z 1980 r. z Moskwy, gdzie przegrał tylko z fantastycznym sprinterem z ZSRR Sergiejem Suchoruczenkowem, dwukrotny medalista mistrzostw świata, po zakończeniu kariery sportowej został głównym organizatorem wyścigu dookoła Polski, który wprowadził na salony wyścigów UCI. Z narodowego ścigania, które przez lata było w cieniu Wyścigu Pokoju, uczynił imprezę rangi światowej. Co prawda do kolarskiego Wielkiego Szlema, czyli trzytygodniówek: Tour de France, Giro de Italia czy Vuelta a Espana nieco mu brakuje, ale dopieszczany z roku na rok, dostał się do ekskluzywnego grona cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). Pierwszy polski kolarz zawodowy w barwach włoskiej grupy GIS Gelati-Campagnolo jest także organizatorem: Tour de Pologne Amatorów, Skandia Maraton Lang Team czy Tauron Lang Team Race.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Coś pozytywnego o Przemyślu! Ale media chyba przemilczały wizytę w Przemyślu Tomasza Zimocha?
''Wege, fit. eko to nie chwilowy kaprys. To sposób na zdrowie. A jeśli znajdzie się obok człowiek, który tak samo myśli i czuje, dochodzi do tego szczęście. Elżbieta i Czesław Lang doświadczają tego każdego dnia i pokazują innym, jak można cieszyć się życiem''WEGE - LANG WYWIAD Z CZESŁAWEM I ELŻBIETĄ LANG - MODANAZDROWIE.PL
Czy kolarze będą jechać w dystansie społecznym i w małych grupach?
Bo jest od Szymka Hołowni, a to niewarta uwagi zbieranina ludzi z każdej partii politycznej, przeminą jak Petru, czy Palikot.
Żarcie żarciem. Ruch to zdrowie. A Ty @r n 94.40.75.206 pedałujesz?
Tak jak na zdjęciu widać pan Lang usłyszał o Przemyślu i zrobił skrzywioną minę dało po nosie szambem
Kekalahan dari tuan rumah Jepang sedikit mengurangi semangat, tetapi kemenangan dominan atas tim Prancis dan Afrika Selatan one-tab.com , weebly.com , nobartv.fun , nobartv.com yang mengecewakan membuat Meksiko membukukan tempat mereka di babak sistem gugur Tokyo, di mana Korea Selatan akan menunggu pada Sabtu pagi.
Coś pozytywnego o Przemyślu! Ale media chyba przemilczały wizytę w Przemyślu Tomasza Zimocha?
''Wege, fit. eko to nie chwilowy kaprys. To sposób na zdrowie. A jeśli znajdzie się obok człowiek, który tak samo myśli i czuje, dochodzi do tego szczęście. Elżbieta i Czesław Lang doświadczają tego każdego dnia i pokazują innym, jak można cieszyć się życiem''WEGE - LANG WYWIAD Z CZESŁAWEM I ELŻBIETĄ LANG - MODANAZDROWIE.PL
Czy kolarze będą jechać w dystansie społecznym i w małych grupach?