Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu, z prezes Bogusławą Pieczyńską na czele, zostało odznaczone Złotym Medalem „Reipublicae Mamoriae Meritum”. Uroczystość odbyła się 22 kwietnia br. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, a jej organizatorem był rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Deski rzeszowskiego WDK-u były areną obchodów 84. rocznicy zbrodni katyńskiej i uroczystości wręczenia wspomnianych medali. Instytut Pamięci Narodowej medalem tym honoruje tych, którzy działają na rzecz trwałego upamiętniania wydarzeń i postaci z historii narodu polskiego w latach 1917–1990 oraz wspierają IPN w działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej. Dewizą odznaczenia w latach 2015 – 2020 było zdanie: „Naród, który traci pamięć, traci sumienie”, zaś od 2020 r. są nią słowa marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem”[paywall].
Podczas uroczystości zebrani mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat zbrodni katyńskiej, którą wygłosiła Katarzyna Kyc z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie oraz obejrzeć film dokumentalny „Wybraniec Bogów” (scenariusz i reżyseria: Konrad Starczewski, Rafał Pękała, Tomasz Matuszczak – IPN).
Medal „Reipublicae Mamoriae Meritum” dzieli się na trzy stopnie: złoty, srebrny i brązowy. Z inicjatywą jego nadania mogą wystąpić członkowie komitetów ochrony pamięci walk i męczeństwa, organów jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji społecznych i zawodowych.
W Rzeszowie wyróżnionych nim zostało łącznie 9 osób i instytucji. Złotym medalem odznaczone zostało Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu. Związek Strzelecki „Strzelec” im. Józefa Piłsudskiego oraz Andrzej Głaz otrzymali medale srebrne, zaś Alina Bosak, Małgorzata Kutrzeba, ks. Ireneusz Folcik, Artur Żak, ks. Artur Grzęda i Andrzej Romaniak – brązowe.
Gratulujemy!
Przyznawany jest instytucjom, organizacjom lub osobom fizycznym, które pracują na rzecz zachowania pamięci o: ogromie ofiar, strat i szkód poniesionych przez Naród Polski w latach II wojny światowej i po jej zakończeniu; patriotycznych zmaganiach Narodu Polskiego z okupantami, nazizmem i komunizmem; czynach obywateli dokonywanych na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego i w obronie wolności oraz godności ludzkiej angażujących się w inicjatywy społeczne, mające na celu trwałe upamiętnianie wydarzeń z historii Narodu Polskiego w latach 1917–1990 oraz wybitnych obywateli zasłużonych w walce o niepodległość Państwa Polskiego, wspierających IPN w działalności naukowej, edukacyjnej, wystawienniczej i wydawniczej, dotyczącej szczególnie ważnych wydarzeń z historii najnowszej, prowadzących społeczną opiekę nad grobami i cmentarzami wojennymi w kraju i poza granicami.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze