Reklama

Tradycji stało się zadość. „Jarosławy” 2025 rozdane [ZDJĘCIA]


7 grudnia w murach Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Jarosławiu odbyła się uroczysta gala wręczenia honorowych nagród burmistrza miasta. „Jarosławy” – bo o nich mowa – wręczone zostały po raz 31. Przyznano je za szczególne osiągnięcia wnoszące nieoceniony wkład w rozwój miasta.


Uroczystość wręczenia „Jarosławów” wpisała się w obchody 650-lecia nadania praw miejskich miastu Jarosław. Jarosław otrzymał je 7 grudnia 1375 roku – z rąk księcia Władysława Opolczyka działającego w imieniu króla Węgier, co dało początek jego rozwojowi jako ważnego ośrodka handlowego. Rocznica była więc idealną okazją do tego, by uhonorować ludzi, którzy są pulsującym sercem miasta i przyczyniają się do jego rozwoju, budując pozytywny wizerunek Jarosławia.

Decyzją kapituły nagrody (w tej znaleźli się burmistrz M. Nazarewicz, rektor PANS w Jarosławiu dr Beata Rejman, dyrektor Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich Konrad Sawiński, prezes Fundacji Serce Mototrasy Sebastian Rachwał oraz Ireneusz Janicki p.o. dyrektora Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu) w tym roku jej laureatami zostali: prezes spółki Eurobud Łukasz Płocica (kategoria przedsiębiorczość i inicjatywy społeczne) – dzięki odważnym posunięciom biznesowym firma ta stała się jednym z liderów w swojej branży na rynku podkarpackim, ale też międzynarodowym; pedagog, kompozytor i społecznik, propagator muzyki i animator lokalnej kultury oraz dyrygent chóru „Ad Astra” Tomasz Dębicki (działalność kulturalna) oraz kojarzony z polską sceną muzyki elektronicznej Krzysztof Kupczakiewicz, znany jako DJ Cream, który z dumą niesie w świat nazwę swojego rodzinnego miasta (kategoria ambasador miasta).

Reklama

Dwa dodatkowe wyróżnienia

Dodatkowo włodarz miasta Marcin Nazarewicz zdecydował o przyznaniu w tej edycji nagrody dwóch dodatkowych wyróżnień w postaci „Jarosława” dla poetki, laureatki wielu konkursów literackich Anny Gajdy oraz malarza realistycznego Wacława Kochanowicza, określanego mianem „twórcy pogodnego piękna”.

– To wyjątkowe postacie dla naszego miasta. Przez całe swoje życie swoją sztuką i twórczością dawali ludziom odrobinę emocji, przedstawiając życie toczące się wokół nas i towarzyszące mu uczucia. Oboje wnieśli ogromny wkład w życie artystyczne i kulturalne[paywall] Jarosławia. Łączy ich miłość do przyrody, do ludzi i do świata – przedstawił sylwetki laureatów.

Reklama

Jak podkreślono na gali, wszyscy uhonorowani „Jarosławem” swoimi działaniami czynią Jarosław miastem wyjątkowym. Przyznane statuetki są ważnym symbolem wdzięczności za ich dotychczasowy wkład w działania na rzecz miasta i jednocześnie motywacją do dalszych wysiłków w tym zakresie. Autorem ich projektu jest rzeźbiarz Dariusz Jasiewicz, który osobiście uczestniczył w tegorocznej gali. Pierwszy raz przyznano je 31 lat temu, w roku 1994, za kadencji ówczesnego burmistrza – śp. Jerzego Matusza.

Tegoroczną galę uatrakcyjnił akcent muzyczny w postaci występu orkiestry Fresco Sonare pod batutą Moniki Bachowskiej i wokalistów jarosławskiej sceny muzycznej oraz wykład kustosz Muzeum Kamienica Orsettich Zofii Kostki-Bieńkowskiej poświęcony dziedzictwu Jarosławia. Wydarzenie poprowadzili Katarzyna Prokopowicz oraz Andrzej Kuca.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 17/12/2025 16:27
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama