7 grudnia w murach Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Jarosławiu odbyła się uroczysta gala wręczenia honorowych nagród burmistrza miasta. „Jarosławy” – bo o nich mowa – wręczone zostały po raz 31. Przyznano je za szczególne osiągnięcia wnoszące nieoceniony wkład w rozwój miasta.
Uroczystość wręczenia „Jarosławów” wpisała się w obchody 650-lecia nadania praw miejskich miastu Jarosław. Jarosław otrzymał je 7 grudnia 1375 roku – z rąk księcia Władysława Opolczyka działającego w imieniu króla Węgier, co dało początek jego rozwojowi jako ważnego ośrodka handlowego. Rocznica była więc idealną okazją do tego, by uhonorować ludzi, którzy są pulsującym sercem miasta i przyczyniają się do jego rozwoju, budując pozytywny wizerunek Jarosławia.
Decyzją kapituły nagrody (w tej znaleźli się burmistrz M. Nazarewicz, rektor PANS w Jarosławiu dr Beata Rejman, dyrektor Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich Konrad Sawiński, prezes Fundacji Serce Mototrasy Sebastian Rachwał oraz Ireneusz Janicki p.o. dyrektora Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu) w tym roku jej laureatami zostali: prezes spółki Eurobud Łukasz Płocica (kategoria przedsiębiorczość i inicjatywy społeczne) – dzięki odważnym posunięciom biznesowym firma ta stała się jednym z liderów w swojej branży na rynku podkarpackim, ale też międzynarodowym; pedagog, kompozytor i społecznik, propagator muzyki i animator lokalnej kultury oraz dyrygent chóru „Ad Astra” Tomasz Dębicki (działalność kulturalna) oraz kojarzony z polską sceną muzyki elektronicznej Krzysztof Kupczakiewicz, znany jako DJ Cream, który z dumą niesie w świat nazwę swojego rodzinnego miasta (kategoria ambasador miasta).
Dodatkowo włodarz miasta Marcin Nazarewicz zdecydował o przyznaniu w tej edycji nagrody dwóch dodatkowych wyróżnień w postaci „Jarosława” dla poetki, laureatki wielu konkursów literackich Anny Gajdy oraz malarza realistycznego Wacława Kochanowicza, określanego mianem „twórcy pogodnego piękna”.
– To wyjątkowe postacie dla naszego miasta. Przez całe swoje życie swoją sztuką i twórczością dawali ludziom odrobinę emocji, przedstawiając życie toczące się wokół nas i towarzyszące mu uczucia. Oboje wnieśli ogromny wkład w życie artystyczne i kulturalne[paywall] Jarosławia. Łączy ich miłość do przyrody, do ludzi i do świata – przedstawił sylwetki laureatów.
Reklama
Jak podkreślono na gali, wszyscy uhonorowani „Jarosławem” swoimi działaniami czynią Jarosław miastem wyjątkowym. Przyznane statuetki są ważnym symbolem wdzięczności za ich dotychczasowy wkład w działania na rzecz miasta i jednocześnie motywacją do dalszych wysiłków w tym zakresie. Autorem ich projektu jest rzeźbiarz Dariusz Jasiewicz, który osobiście uczestniczył w tegorocznej gali. Pierwszy raz przyznano je 31 lat temu, w roku 1994, za kadencji ówczesnego burmistrza – śp. Jerzego Matusza.
Tegoroczną galę uatrakcyjnił akcent muzyczny w postaci występu orkiestry Fresco Sonare pod batutą Moniki Bachowskiej i wokalistów jarosławskiej sceny muzycznej oraz wykład kustosz Muzeum Kamienica Orsettich Zofii Kostki-Bieńkowskiej poświęcony dziedzictwu Jarosławia. Wydarzenie poprowadzili Katarzyna Prokopowicz oraz Andrzej Kuca.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze