Reklama

Transformacja trwa. Przemyska brygada się rozbudowuje [ZDJĘCIA]

20. Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej jest w okresie zaawansowanej transformacji, związanej z ulokowaniem jej w nowej strukturze, jaką jest Komponent Obrony Pogranicza. Komponent, który w czasie pokoju ukierunkowany jest na współpracę ze Strażą Graniczną, a w czasie wojny na obronę granicy.

Dotyczy to również Leska, w którym zlokalizowany zostanie – także w Sanoku – 203. Batalion Obrony Pogranicza. Swoim zasięgiem obejmuje on powiaty: sanocki, leski, bieszczadzki, a w niedalekiej przyszłości również brzozowski. Skład osobowy batalionu stanowić będą w 20 procentach żołnierze zawodowi. Pozostałe 80 procent to ochotnicy, godzący swoją pracę zawodową i życie osobiste ze służbą wojskową na terenie swoich „małych ojczyzn”.

– Służba w naszej brygadzie wiąże się z typowo wojskowymi szkoleniami, realizowanymi w systemie weekendowym, jeden raz w miesiącu. Szkolenie zintegrowane, 14-dniowe, poligonowe raz w roku oraz działania związane z szeroko pojętym zarządzaniem kryzysowym, do którego Wojska Obrony Terytorialnej zostały miedzy innymi powołane. Trzeba zaznaczyć, że nie są one wojskami operacyjnymi, dysponującymi ciężkim sprzętem bojowym. Są tak zwaną lekką piechotą, która realizuje swoje zadania w sposób dla niej przypisany

Reklama

– wyjaśnił rzecznik prasowy 20. Przemyskiej BOT ppor. Rafał Laska.

Zwiększanie liczebności

Ciągłe zwiększanie liczebności personelu brygady, która wchodzi w skład tworzonego Komponentu Obrony Pogranicza oraz potrzeby lokalnej społeczności wpłynęły na lokalizację w Lesku żołnierzy przemyskiej formacji.

– Szkolenia z lokalną społecznością pogłębiać będą budowanie więzi z mieszkańcami regionu Leska. Wpłynie na to choćby organizacja wspólnych ćwiczeń z udziałem różnego rodzaju służb, takich jak straż pożarna czy pogotowie ratunkowe. Celem tych działań jest poprawa koordynacji w sytuacjach zagrożenia kryzysowego. W razie wystąpienia takiego zagrożenia żołnierze WOT zlokalizowani w Lesku, ale będący mieszkańcami swoich małych ojczyzn, będą aktywnie wspierać lokalną społeczność, biorąc udział w akcjach humanitarnych, usuwaniu skutków klęsk żywiołowych oraz zabezpieczaniu wydarzeń kulturalnych i sportowych. Te działania będą wspierane także całymi siłami sprzętowymi i osobowymi brygady

Reklama

– powiedział ppor. R. Laska.

Przypomnijmy tylko, że 5 kwietnia 2024 r. radni z Leska jednogłośnie przyjęli projekt uchwały o zbyciu nieruchomości należącej do powiatu leskiego i przekazaniu jej właśnie 20. Przemyskiej BOT.

– Rozwój pododdziałów w Lesku jest częścią szerszego planu wzmacniania zdolności do działania na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców w rejonie działania naszej brygady. Jesteśmy dumni, że nasza służba spotyka się z tak dużym uznaniem lokalnych społeczności, nie tylko u nas, ale także tam, gdzie ta pomoc była i jest potrzebna. Należy tutaj przypomnieć udział żołnierzy brygady przy usuwaniu skutków tragicznej powodzi na Dolnym Śląsku

Reklama

– podsumował ppor. R. Laska.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 15/02/2025 18:00
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama