10 sierpnia br. odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Przemyśla, której program obejmował dwa punkty, ale dotyczące tej samej sprawy: wyrażenia przez radny zgody na przygotowanie i realizację projektu związanego z rozbudową przemyskiej trasy podziemnej.
Rozbudowa będzie możliwa dzięki przystąpieniu Przemyśla do projektu unijnego pod nazwą „Śladami dziedzictwa kulturowego miast pogranicza: Preszów, Krosno, Przemyśl”. W realizacji przedsięwzięcia, oprócz wspomnianych trzech miast, bierze także udział Klasztor Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Krośnie. Wspólny projekt – jak czytamy w uzasadnieniu – ma na celu „stworzenie transgranicznych produktów turystycznych promujących dziedzictwo kulturowe pogranicza Polski i Słowacji. Partnerem wiodącym jest Krosno”[paywall].
Co zyska Przemyśl? Rozbudowę podziemnej trasy turystycznej. Zagospodarowany i oddany turystom zostanie kolejny fragment zabytkowego kolektora w stronę kamienicy przy ul. Rynek 11 (dwa budynki wyżej Muzeum Historii Miasta Przemyśla). W ramach projektu wybudowane zostanie m.in.: wyjście ewakuacyjne z podziemi budynku przemyskiego magistratu od strony ulicy Mostowej, łącznik między istniejącym już wyjściem z podziemi na płycie Rynku a budynkiem Rynek 11. Zagospodarowane zostaną także tereny przed wejściem do podziemi od strony placu Dominikańskiego.
Łączny koszt projektu to kwota 8 mln 691 tys. 558 zł, z czego unijna dotacja wyniesie 7 mln 387 tys. 824 zł. Wkład własny miasta to 1 mln 303 tys. 733 zł. Początek prac remontowo-budowlanych planowany jest na 2017 r., koniec – rok później. Aby je zrealizować, radni musieli wydać zgodę na zaciągnięcie przez miasto kolejnej pożyczki we wspomnianej kwocie. Zarówno za przystąpieniem do projektu, jak i zaciągnięciem kredytu opowiedzieli się wszyscy obecni podczas wspomnianej sesji. Na sali obrad było 16 radnych.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze