Reklama

Trwają konsultacje w sprawie kolejnego pomnika w Przemyślu

Władze miasta ogłosiły niedawno tzw. konsultacje społeczne w sprawie wzniesienia pomnika Polskich Termopil. Ma on upamiętniać tych, którzy oddali swoje życie w walkach z bolszewikami w 1920 roku, bohaterów m.in. Zadwórza, Dytiatyna i Horpina. Prowadzenie konsultacji krytykuje prezes Przemyskiego Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów Stanisław Szarzyński.

Inicjatorem wzniesienia pomnika jest Przemyskie Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów. Podczas sesji Rady Miejskiej w Przemyślu 28 września br. radni wydali pozytywną opinię w sprawie zasadności jego budowy, zobowiązując przy okazji samorząd do przeprowadzenia konsultacji społecznych. Wcześniej, bo już 16 czerwca br., Komisja Kultury Rady Miejskiej w Przemyślu także pozytywnie ustosunkowała się do tego pomysłu. W trakcie dyskusji prezes stowarzyszenia S. Szarzyński zadeklarował, że upamiętnienie zostanie zrealizowane z pieniędzy zebranych przez inicjatorów i nie będzie konieczne zaangażowanie środków miasta[paywall].
Koncepcja pomnika jest gotowa, jednak właściciel praw do wizualizacji nie wyraził zgody na udostępnienie jej w badaniu. Inicjatorzy zaproponowali lokalizację upamiętnienia w pobliżu skrzyżowania ulic Zadwórzańskiej i Alei Wolności.

Cztery możliwości w konsultacjach

Do udziału w konsultacjach mieszkańców zaprosił prezydent Robert Choma. – Oddane głosy pozwolą nam zdecydować o formie, miejscu upamiętnienia, a być może o samej zasadności jego powstania. Po raz pierwszy w historii naszych konsultacji zapraszamy także do udziału młodszych mieszkańców Przemyśla. Swoją opinię mogą wyrazić już osoby 16-letnie – powiedział.

Reklama

Miasto wybiórczo stosuje prawo?

Prezes stowarzyszenia i główny inicjator wzniesienia Stanisław Szarzyński krytycznie podchodzi do tych konsultacji. Uważa, że miasto wybiórczo stosuje prawo i przypomina, że bez żadnych konsultacji postawiono w centrum miasta inny pomnik: figury ułana i huzara. – Nie zgadzamy się na konsultacje. Nie chcemy pomnika samego Zadwórza, bo to jest już upamiętnione. Chcemy upamiętnienia polskich bohaterów wszystkich bitew na Kresach Wschodnich. Od dłuższego czasu jest już decyzja o lokalizacji pomnika, od prawie dwóch lat w urzędzie leżą dokumenty dotyczące jego koncepcji. Nie wiem, czy w magistracie panował jakiś stan nadzwyczajny czy wojenny, że to się gdzieś zapodziało – podsumował.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tuskk - niezalogowany 2016-12-26 20:58:32

    Puknijcie sie w te zakute łby. Wstyd dla Przemyśla.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    P - niezalogowany 2016-12-26 23:33:58

    Masakra. Poproszę o listę wydarzeń, które nie mają swojego "odzwierciedlenia" w pomnikach na terenie miasta Przemyśla.Chciałbym zobaczyć ile jeszcze to miasto czeka dołujących/przykrych/depresyjnych/niepotrzebnych budowli w postaci pierdolników... - o przepraszam... pomników się może pojawić.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Arturro - niezalogowany 2016-12-27 10:20:53

    Szanowni włodarze miasta! Zacznijcie do jasnej cholery dbać o przyszłość NASZEGO miasta! Pomników mamy już wystarczająco dużo. Potrzebne są dobre inwestycje w miejsca pracy. Pomnikami nie nakarmicie mieszkańców.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama