Władze miasta ogłosiły niedawno tzw. konsultacje społeczne w sprawie wzniesienia pomnika Polskich Termopil. Ma on upamiętniać tych, którzy oddali swoje życie w walkach z bolszewikami w 1920 roku, bohaterów m.in. Zadwórza, Dytiatyna i Horpina. Prowadzenie konsultacji krytykuje prezes Przemyskiego Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów Stanisław Szarzyński.
Inicjatorem wzniesienia pomnika jest Przemyskie Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów. Podczas sesji Rady Miejskiej w Przemyślu 28 września br. radni wydali pozytywną opinię w sprawie zasadności jego budowy, zobowiązując przy okazji samorząd do przeprowadzenia konsultacji społecznych. Wcześniej, bo już 16 czerwca br., Komisja Kultury Rady Miejskiej w Przemyślu także pozytywnie ustosunkowała się do tego pomysłu. W trakcie dyskusji prezes stowarzyszenia S. Szarzyński zadeklarował, że upamiętnienie zostanie zrealizowane z pieniędzy zebranych przez inicjatorów i nie będzie konieczne zaangażowanie środków miasta[paywall].
Koncepcja pomnika jest gotowa, jednak właściciel praw do wizualizacji nie wyraził zgody na udostępnienie jej w badaniu. Inicjatorzy zaproponowali lokalizację upamiętnienia w pobliżu skrzyżowania ulic Zadwórzańskiej i Alei Wolności.
Do udziału w konsultacjach mieszkańców zaprosił prezydent Robert Choma. – Oddane głosy pozwolą nam zdecydować o formie, miejscu upamiętnienia, a być może o samej zasadności jego powstania. Po raz pierwszy w historii naszych konsultacji zapraszamy także do udziału młodszych mieszkańców Przemyśla. Swoją opinię mogą wyrazić już osoby 16-letnie – powiedział.
Prezes stowarzyszenia i główny inicjator wzniesienia Stanisław Szarzyński krytycznie podchodzi do tych konsultacji. Uważa, że miasto wybiórczo stosuje prawo i przypomina, że bez żadnych konsultacji postawiono w centrum miasta inny pomnik: figury ułana i huzara. – Nie zgadzamy się na konsultacje. Nie chcemy pomnika samego Zadwórza, bo to jest już upamiętnione. Chcemy upamiętnienia polskich bohaterów wszystkich bitew na Kresach Wschodnich. Od dłuższego czasu jest już decyzja o lokalizacji pomnika, od prawie dwóch lat w urzędzie leżą dokumenty dotyczące jego koncepcji. Nie wiem, czy w magistracie panował jakiś stan nadzwyczajny czy wojenny, że to się gdzieś zapodziało – podsumował.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Puknijcie sie w te zakute łby. Wstyd dla Przemyśla.
Masakra. Poproszę o listę wydarzeń, które nie mają swojego "odzwierciedlenia" w pomnikach na terenie miasta Przemyśla.Chciałbym zobaczyć ile jeszcze to miasto czeka dołujących/przykrych/depresyjnych/niepotrzebnych budowli w postaci pierdolników... - o przepraszam... pomników się może pojawić.
Szanowni włodarze miasta! Zacznijcie do jasnej cholery dbać o przyszłość NASZEGO miasta! Pomników mamy już wystarczająco dużo. Potrzebne są dobre inwestycje w miejsca pracy. Pomnikami nie nakarmicie mieszkańców.
Szwejak idiote okupanta postawili w centrum,a Marszałka Piłsudskiego w zakamarkach.Wstyd panowie rajcy.
Przemyśl,do niedawna znany w kraju jako miasto knajp i kościołów-dziś będziemy mogli dodać,,,pomników
Puknijcie sie w te zakute łby. Wstyd dla Przemyśla.
Masakra. Poproszę o listę wydarzeń, które nie mają swojego "odzwierciedlenia" w pomnikach na terenie miasta Przemyśla.Chciałbym zobaczyć ile jeszcze to miasto czeka dołujących/przykrych/depresyjnych/niepotrzebnych budowli w postaci pierdolników... - o przepraszam... pomników się może pojawić.
Szanowni włodarze miasta! Zacznijcie do jasnej cholery dbać o przyszłość NASZEGO miasta! Pomników mamy już wystarczająco dużo. Potrzebne są dobre inwestycje w miejsca pracy. Pomnikami nie nakarmicie mieszkańców.