Społeczność Szkoły Podstawowej im. Ignacego Krasickiego w Dubiecku oraz mieszkańcy tego malowniczego miasta przeżyli niezwykłe chwile. 13 marca br. odbyły się uroczyste obchody dnia patrona tej placówki, które w tym roku miały szczególny charakter – szkoła świętowała 30. rocznicę ponownego nadania jej imienia Księcia Poetów Polskich.
Choć historia nauczania w Dubiecku jest znacznie dłuższa, to kluczowy dla współczesnego oblicza placówki był przełom lat 1995 i 1996. Na wniosek rady szkoły i rady pedagogicznej, Rada Gminy Dubiecko 27 grudnia 1995 r. podjęła uchwałę o nadaniu szkole imienia Ignacego Krasickiego. Oficjalne uroczystości i przywrócenie imienia patrona odbyły się 14 marca 1996 r. Wybór nie był przypadkowy – to właśnie w Dubiecku, w rodzinnym zamku, 3 lutego 1735 r. urodził się przyszły biskup warmiński i autor m.in. „Monachomachii”
Uroczystości rozpoczęły się od zbiórki przed budynkiem szkoły, skąd uczniowie w galowych strojach, prowadzeni przez poczet sztandarowy, przeszli w uroczystym orszaku do kościoła parafialnego pw. Niepokalanego Serca NMP. Tam odprawiona została msza św. w intencji uczniów, nauczycieli oraz pracowników placówki.
Wśród zaproszonych gości znalazły się osoby, które przed 30 laty podjęły inicjatywę i doprowadziły do ponownego nadania imienia placówce, m.in. dyrekcja i nauczyciele tej placówki: Zygmunt Walaszek, Irena Sura, Urszula Krupa, Bernadeta Sroka oraz Antoni Blecharczyk – przewodniczący rady gminy, który podpisał uchwałę o nadaniu imienia szkole...
Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 64% tekstu do przeczytania.
Wykup dostępTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze