Reklama

Trzy kroki do życia. Takich dyskusji nigdy dość


Takich dyskusji nigdy dość, bo od dawna wiadomo, że profilaktyka i dobrze postawiona diagnoza to połowa sukcesu w ratowaniu niejednego życia. W auli Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu odbyła się konferencja pod hasłem „Trzy kroki do życia. Postępowanie w ostrej fazie udaru”.


Organizatorami byli Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu oraz Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu. Honorowego patronatu udzielił marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. W programie znalazło się wiele ciekawych i ważnych zagadnień, obejmujących cały proces postępowania z pacjentem udarowym. Dyrektor WSPR-u Rafał Kijanka mówił o procedurach udarowych w zespołach ratownictwa medycznego. Lekarz Ewa Serkis z oddziału neurologicznego z pododdziałem udarowym placówki na Monte Cassino o postępowaniu neurologa od chwili odebrania telefonu udarowego, zaś dr nauk medycznych Marcin Wiącek z kliniki neurologii z pododdziałem leczenia udaru mózgu z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie o leczeniu udaru niedokrwiennego metodą trombektomii mechanicznej[paywall].

Po tych ciekawych prelekcjach odbył się panel dyskusyjny z udziałem specjalistów na co dzień zajmujących się leczeniem udarów mózgu, m.in.: prof. dr hab. n. med. Haliny Bartosik-Psujek (klinika neurologii z pododdziałem leczenia udaru mózgu Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie), dr n. med. Luizy Balickiej-Adamik (oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu), dr n. med. Urszuli Popczyńskiej-Chudzio (oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu), czy dr n. med. Anny Kozak-Sykały (oddział neurologiczny i udarowy Szpitala Powiatowego w Przeworsku).

Reklama

Katarzyna Puryło z Inicjatywy Angels przedstawiła szczegóły strategii regionalnej odnośnie leczenia udarów mózgu na Podkarpaciu, zaś na koniec konferencji odbyły się warsztaty przedstawiające w warunkach symulowanych postępowanie z pacjentem udarowym na wszystkich etapach – od zauważenia objawów w domu, poprzez wezwanie karetki, postępowanie przedszpitalne ZRM, po diagnostykę i leczenie w wyspecjalizowanym ośrodku udarowym.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 25/05/2025 09:27
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama