Takich dyskusji nigdy dość, bo od dawna wiadomo, że profilaktyka i dobrze postawiona diagnoza to połowa sukcesu w ratowaniu niejednego życia. W auli Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu odbyła się konferencja pod hasłem „Trzy kroki do życia. Postępowanie w ostrej fazie udaru”.
Organizatorami byli Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu oraz Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu. Honorowego patronatu udzielił marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. W programie znalazło się wiele ciekawych i ważnych zagadnień, obejmujących cały proces postępowania z pacjentem udarowym. Dyrektor WSPR-u Rafał Kijanka mówił o procedurach udarowych w zespołach ratownictwa medycznego. Lekarz Ewa Serkis z oddziału neurologicznego z pododdziałem udarowym placówki na Monte Cassino o postępowaniu neurologa od chwili odebrania telefonu udarowego, zaś dr nauk medycznych Marcin Wiącek z kliniki neurologii z pododdziałem leczenia udaru mózgu z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie o leczeniu udaru niedokrwiennego metodą trombektomii mechanicznej[paywall].
Po tych ciekawych prelekcjach odbył się panel dyskusyjny z udziałem specjalistów na co dzień zajmujących się leczeniem udarów mózgu, m.in.: prof. dr hab. n. med. Haliny Bartosik-Psujek (klinika neurologii z pododdziałem leczenia udaru mózgu Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie), dr n. med. Luizy Balickiej-Adamik (oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu), dr n. med. Urszuli Popczyńskiej-Chudzio (oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu), czy dr n. med. Anny Kozak-Sykały (oddział neurologiczny i udarowy Szpitala Powiatowego w Przeworsku).
Katarzyna Puryło z Inicjatywy Angels przedstawiła szczegóły strategii regionalnej odnośnie leczenia udarów mózgu na Podkarpaciu, zaś na koniec konferencji odbyły się warsztaty przedstawiające w warunkach symulowanych postępowanie z pacjentem udarowym na wszystkich etapach – od zauważenia objawów w domu, poprzez wezwanie karetki, postępowanie przedszpitalne ZRM, po diagnostykę i leczenie w wyspecjalizowanym ośrodku udarowym.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze