Obowiązująca od początku roku nowelizacja ustawy o ochronie przyrody, pozwalająca na wycinkę drzew rosnących na prywatnych działkach bez zezwolenia, spowodowała nadmierne usuwanie ich z terenów większych aglomeracji. Na szczęście w naszym regionie nie ma takiego problemu.
Według zapowiedzi tyle co wprowadzoną nowelizację czekają zmiany. Należy się jednak spodziewać, że pewna część ułatwień związanych w wycięciem drzew na prywatnej działce zostanie.
– Nie mamy[paywall] żadnej informacji o usuwaniu drzew z prywatnych działek, ponieważ zgodnie z prawem nikt nam tego nie zgłasza, ale z obserwacji wynika, że nie dochodzi do nadmiernej wycinki. Zainteresowanie jest spore. Mamy dużo pytań dotyczących usunięcia drzew. Należy zwrócić uwagę, że nie tylko przepisy o ochronie przyrody regulują te sprawy. Układ urbanistyczny Przemyśla jest wpisany do rejestru zabytków, potrzebna jest więc zgoda konserwatora zabytków – wyjaśnia Elżbieta Cielecka z Wydziału Architektury i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Przemyślu.
– Uważam, że nadmiernej wycinki drzew nie będzie. U nas ten problem nie istniał, to kłopot dużych aglomeracji. Wprowadzone zmiany ułatwiły w tym znaczeniu, że już nie trzeba kompletować dokumentów, składać wniosku, a pracownicy gminy nie muszą wyjeżdżać, by to sprawdzić. Decyzje o usunięciu drzewa były uzasadnione. Zdarzały się wprawdzie przypadki odmowy, ale były jednostkowe. W naszej gminie więcej drzew sadzą niż tną – ocenia Wiesław Kubicki, wójt gminy Zarzecze w powiecie przeworskim.
– Nie mamy sygnałów o nadmiernym usuwaniu drzew z prywatnych posiadłości. Wcześniej wycinanie drzew było pod kontrolą, ale nie stwarzało problemów. Dziś też ich nie ma. Więcej kłopotu z usunięciem drzewa miał samorząd niż prywatny właściciel. Duże drzewa znajdujące się w obszarach o charakterze zabytkowym, czy stanowiące ważny element przestrzeni miejskiej mogą rosnąć spokojnie, chyba że ich stan stwarza zagrożenie – mówi Krzysztof Szpyt, burmistrz Lubaczowa.
Nie ma obaw, że prywatne działki w naszym regionie pokryją trociny. Samorządowcy zwracają uwagę, że do niekontrolowanej wycinki drzew, które powinny z różnych względów rosnąć, dochodzi w obrębie dużych miast, tam gdzie sprawy biznesowe często stawiane są wyżej niż zdrowy rozsądek.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Za to w lasach wycinka na całego. Jak tak dalej pójdzie za kilka lat nie będzie lasów wokół Przemyśla!
Wystarczy w sobotę wyjść na powietrze i posłuchać dźwięku pił,mam sąsiada który potrafił bardzo szybko ściąć drzewo na .....ulicy niby należącej do niby miasta Przemyśla
to jest rezultat ""ustawowej""niewoli obowiązującej od wielu ,wielu lat właścicieli gruntów : masz płacić podatek za własność ale urzędas decydował czy możesz wykarczować zawadzające ci drzewo,czy nie przecież to był nienormalny obłęd.
Za to teraz, kiedy ludzie masowo wycinają drzewa, te przeszkadzające, jak i całą resztę, bo drzewo w dobrej cenie, to obłędu nie ma?
do spp - i dobrze robią w końcu poczuli się ,że są właścicielami na własnym gruncie nie tylko płatnikami podatku. Tobie proponuję kupić sobie nieruchomość z domem lub mieszkanie a sąsiad -urzędnik będzie decydował gdzie za jego pozwoleniem będziesz mógł wstawić sobie kibel do sr..nia wtedy pogadamy.
''Jesteśmy młodzi i to wystarczy by uzurpować sobie prawo do podorządkowania większości w imię walki o naszą przyszłość i przyszłość nienarodzonych, którzy będą dziedziczyć spadek brudnej wody żadnych lasów, a którzy będą przeklinać swoich przodków to jest alarm! 3 2 1 0 to jest alarm - budzący trwogę i budzący umysły to jest alarm - kładący nacisk na obecne życie to jest alarm - nie ma litości dla niszczących siebie to jest alarm - najwyższy czas powalczyć o przyszłość wzywają nas drzewa, płaczą na piasku kwiaty każda roślina chce żyć, każda istota ma prawo trwać tylko człowiek jest panem istnienia tylko człowiek chce zabijać i kraść nie będziemy się wstydzić, nie będziemy już płakać zaczynamy dziś tworzyć nowoczesne zasady nie ma tu litości, chociaż jest miejsce na miłość'' FRONTSIDE - ALARM - YT.COM * TEKSTOWO.PL
DRZEWA W MIEŚCIE. PO CO DRZEWA W MIEŚCIE? - EKOLOGIA.PL
A jak sąsiad na sąsiedniej posesji wystawi przed garażem kolumny estradowe na kilka tys. Wat i będzie puszczał muzykę na full dzień i noc, fajnie będzie? Przecież to jego teren, więc może?Na swoim można co się chce, byle nie w konflikcie z interesem społeczności, a masowa wycinka drzew temu interesowi szkodzi.
Za to w lasach wycinka na całego. Jak tak dalej pójdzie za kilka lat nie będzie lasów wokół Przemyśla!
Wystarczy w sobotę wyjść na powietrze i posłuchać dźwięku pił,mam sąsiada który potrafił bardzo szybko ściąć drzewo na .....ulicy niby należącej do niby miasta Przemyśla
to jest rezultat ""ustawowej""niewoli obowiązującej od wielu ,wielu lat właścicieli gruntów : masz płacić podatek za własność ale urzędas decydował czy możesz wykarczować zawadzające ci drzewo,czy nie przecież to był nienormalny obłęd.