Doniosła uroczystość, związana z przypieczętowaniem starań o nadanie placówce imienia powstańca styczniowego Mieczysława Weryhy Darowskiego, miała miejsce w pierwszy piątek lutego, w Publicznej Szkole Podstawowej w Iskani. Wydarzenie uświetniła obecność Szwadronu Podkarpacie w Barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego.
Doniosłe wydarzenie zgromadziło przedstawicieli całej szkolnej społeczności – uczniów, rodziców, nauczycielską kadrę i zaproszonych gości, wśród których był m.in. burmistrz miasta i gminy Dubiecko Jacek Grzegorzak. Jak zaznaczył – była to wszystkich niezwykła lekcja historii i patriotyzmu.
Powód do świętowania był podwójny. Przede wszystkim uroczystość była ukoronowaniem starań o nadanie Publicznej Szkole Podstawowej w Iskani im. pochowanego na tutejszym cmentarzu powstańca styczniowego Mieczysława Weryhy Darowskiego. Wpisała się też w obchody 160. rocznicy tego narodowego zrywu.
– Formalnie nasza szkoła będzie nosić imię Mieczysława Weryhy Darowskiego od[paywall] września, a więc od nowego roku szkolnego 2023/2024. Natomiast już teraz chcieliśmy uczcić wybór patrona naszej placówki – mówi dyrektor PSP w Iskani Kamila Kierc-Prorok.
Procedura wyboru patrona rozpoczęła się jeszcze we wrześniu 2021 roku. Zadecydował wynik referendum przeprowadzonego w listopadzie ub. r. wśród nauczycieli, pracowników niepedagogicznych szkoły, uczniów oraz rodziców.
Drugą zgłoszoną kandydatką była Maria Konopnicka, jednak to Mieczysław Weryha Darowski zgromadził więcej głosów. Nad przebiegiem głosowania i wszystkich etapów poprzedzających wybór czuwał specjalnie powołany w szkole zespół ds. nadania imienia.
W grudniu nastąpiło oficjalne rozstrzygnięcie, a w styczniu szkoła złożyła oficjalny wniosek do Urzędu Miasta i Gminy Dubiecko o zgodę na nadanie placówce imienia M. Weryhy Darowskiego. 25 stycznia radni podjęli w tej kwestii oficjalną uchwałę.
Na początku lutego społeczność szkolna postanowiła uczcić zakończenie sukcesem starań, organizując uroczyste obchody z udziałem Szwadronu Podkarpacie w Barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego.
Zanim jednak w asyście konnej przemaszerowano na cmentarz w Iskani, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie patrona szkoły, w murach placówki odbyła się okolicznościowa akademia przygotowana przez uczniów wspomaganych przez szkolny chór z Bachórca.
Po niej na szkolnym boisku przy ognisku posilono się zupą z kociołka i wysłuchano Manifestu Rządu Tymczasowego. W organizację przedsięwzięcia, oprócz już wymienionych, włączyli się także: strażacy OSP z Tarnawki, sołtys Iskani, przedstawiciele Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju „Zasania” i strażacy PSP z Bachórca.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze