Reklama

Uczcili wybór patrona. Mieczysław Weryha Darowski wygrał z Marią Konopnicką [ZDJCIA]

Doniosła uroczystość, związana z przypieczętowaniem starań o nadanie placówce imienia powstańca styczniowego Mieczysława Weryhy Darowskiego, miała miejsce w pierwszy piątek lutego, w Publicznej Szkole Podstawowej w Iskani. Wydarzenie uświetniła obecność Szwadronu Podkarpacie w Barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego.

Doniosłe wydarzenie zgromadziło przedstawicieli całej szkolnej społeczności – uczniów, rodziców, nauczycielską kadrę i zaproszonych gości, wśród których był m.in. burmistrz miasta i gminy Dubiecko Jacek Grzegorzak. Jak zaznaczył – była to wszystkich niezwykła lekcja historii i patriotyzmu.

Powód do świętowania był podwójny. Przede wszystkim uroczystość była ukoronowaniem starań o nadanie Publicznej Szkole Podstawowej w Iskani im. pochowanego na tutejszym cmentarzu powstańca styczniowego Mieczysława Weryhy Darowskiego. Wpisała się też w obchody 160. rocznicy tego narodowego zrywu.

– Formalnie nasza szkoła będzie nosić imię Mieczysława Weryhy Darowskiego od[paywall] września, a więc od nowego roku szkolnego 2023/2024. Natomiast już teraz chcieliśmy uczcić wybór patrona naszej placówki – mówi dyrektor PSP w Iskani Kamila Kierc-Prorok.

Reklama

Procedura wyboru patrona rozpoczęła się jeszcze we wrześniu 2021 roku. Zadecydował wynik referendum przeprowadzonego w listopadzie ub. r. wśród nauczycieli, pracowników niepedagogicznych szkoły, uczniów oraz rodziców.

Drugą zgłoszoną kandydatką była Maria Konopnicka, jednak to Mieczysław Weryha Darowski zgromadził więcej głosów. Nad przebiegiem głosowania i wszystkich etapów poprzedzających wybór czuwał specjalnie powołany w szkole zespół ds. nadania imienia.

W grudniu nastąpiło oficjalne rozstrzygnięcie, a w styczniu szkoła złożyła oficjalny wniosek do Urzędu Miasta i Gminy Dubiecko o zgodę na nadanie placówce imienia M. Weryhy Darowskiego. 25 stycznia radni podjęli w tej kwestii oficjalną uchwałę.

Na początku lutego społeczność szkolna postanowiła uczcić zakończenie sukcesem starań, organizując uroczyste obchody z udziałem Szwadronu Podkarpacie w Barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego.

Zanim jednak w asyście konnej przemaszerowano na cmentarz w Iskani, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie patrona szkoły, w murach placówki odbyła się okolicznościowa akademia przygotowana przez uczniów wspomaganych przez szkolny chór z Bachórca.

Po niej na szkolnym boisku przy ognisku posilono się zupą z kociołka i wysłuchano Manifestu Rządu Tymczasowego. W organizację przedsięwzięcia, oprócz już wymienionych, włączyli się także: strażacy OSP z Tarnawki, sołtys Iskani, przedstawiciele Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju „Zasania” i strażacy PSP z Bachórca.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama