Reklama

Uczniowie „Morawy” odwiedzili rówieśników w Portugalii i Hiszpanii

12/02/2024 14:34

II Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu od 2018 roku działa w europejskim projekcie Erasmus+, natomiast od 2022 roku szkoła posiada akredytację, co oznacza, że uzyskała uproszczony dostęp do dofinansowania aktywności w ramach powyższego projektu. Beneficjentami Erasmusa+ są zarówno uczniowie, jak i nauczyciele.

Od momentu uzyskania akredytacji działalność edukacyjna i dydaktyczna szkoły zyskały jeszcze szerszy, europejski wymiar. Już w pierwszym roku grupa nauczycieli uczestniczyła w kursach dokształcających w Islandii, Hiszpanii oraz na Cyprze. Były to kursy językowe i kursy dotyczące wykorzystania nowych technologii na zajęciach edukacyjnych oraz w pracy nauczyciela i ucznia. Pedagodzy brali też udział w szkoleniach z zakresu wzmacniania kondycji psychicznej uczniów, rodziców oraz kadry pedagogicznej.

W ramach działalności Erasmus+ grupa nauczycieli i uczniów odwiedziła szkołę partnerską w Portugalii, gdzie miała okazję obserwować metody nauczania i pracy dydaktycznej w innym kraju. Posiadana akredytacja dała też II  LO możliwość uczestniczenia w projekcie IES FUENTE NUEVA z hiszpańską szkołą  w El Ejido.

Reklama

Poznawali kulturę i tradycję

W ramach tej współpracy w kwietniu 2023 roku  II LO gościło grupę uczniów i nauczycieli hiszpańskich, następnie przedstawiciele młodzieży i pedagogów „Morawy” wzięli udział w partnerskiej rewizycie w szkole w El Ejido. Zarówno podczas pobytu w Polsce, jak i w Hiszpanii młodzież przebywała u miejscowych rodzin i w ten sposób poznawała  kulturę, tradycje, a także codzienność swoich europejskich przyjaciół. Każde takie międzynarodowe spotkanie wzbogacają wspólne warsztaty dotyczące najistotniejszych wyzwań współczesności z zakresu nowych technologii, sztucznej inteligencji czy ochrony środowiska. Przełamywanie barier językowych i kulturowych to bezcenny efekt każdej takiej mobilności.

Reklama


Drugim projektem realizowanym w II LO był  K220 „Build up (Y)our Future Through Arts”, program, w którym partycypowała młodzież z pięciu europejskich krajów: Polski, Litwy, Portugalii, Włoch oraz Turcji. Chodziło w nim o rozwijanie tzw. kompetencji miękkich w formie warsztatów artystycznych oraz warsztatów kompetencji cyfrowych. Uczestnicy mogli zaprezentować efekty swojej pracy na internetowej  platformie eTwinning stanowiącej niezwykle ważną międzynarodową płaszczyznę wymiany inspiracji, pomysłów i rozwiązań w zakresie szeroko pojmowanej edukacji.


Ten rodzaj działalności przemyskiego liceum stanowi niezwykle ważny atut edukacyjny tej placówki, daje on bowiem szansę, uczniom i nauczycielom na rozwój osobisty, na przełamywanie barier kulturowych, społecznych i ekonomicznych. Projekt Erasmus+ będzie kontynuowany w II LO w Przemyślu także w kolejnych latach.

Reklama


(r)

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama