Reklama

Uczniowie zaopiekują się nagrobkiem

28/10/2015 17:24

Nagrobek Andrzeja Tarnawskiego, znajdujący się na Cmentarzu Komunalnym w Birczy, został odnowiony dzięki staraniom społeczników. Opiekę nad nim będą teraz sprawować uczniowie Publicznego Gimnazjum w Birczy.

Grobowiec odrestaurowano dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu, przy współpracy z Archiwum Państwowym w Przemyślu. Obok ustawiono tablicę informującą o życiu Andrzeja Tarnawskiego. Było to możliwe dzięki pieniądzom zebranym w ramach „Kwesty 2014” w Birczy, dotacji Fundacji Banku Zachodniego WBK, Nadleśnictwa Bircza, a także funduszom przekazanym przez rodzinę Andrzeja Tarnawskiego.

Andrzej Tarnawski urodził się 15 października 1809 roku w Nozdrzcu, zmarł 21 lipca 1901 roku w Sufczynie. Pochodził z rodziny posiadaczy ziemskich, która była m.in. właścicielami Sufczyny koło Birczy. Pełnił funkcję oficjalisty w dobrach książąt Lubomirskich w Piskorowicach. Zaangażowany w sprawy narodowościowe i społeczne uczestniczył w powstaniu listopadowym i Wiośnie Ludów.

Reklama

Był żonaty z Teresą z Kostrzewskich, z którą miał 9 dzieci. Syn Teofil był dyrektorem Departamentu Skarbu Galicji, Apolinary – doktorem medycyny, Stanisław – zarządcą dóbr księcia Sapiehy w Krasiczynie. Józef pełnił funkcję naczelnika Sądu w Niżankowicach k. Przemyśla, a Leonard Michał pracował jako adwokat i udzielał się społecznie. Tarnawski miał też 4 córki: Filomenę, Anielę, Marię i Helenę.


pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama