Pomaganie Ukrainie po tylu miesiącach okazywanego wsparcia wciąż nie zwalnia, za to przybiera coraz to ciekawsze formy. Poza klasycznymi zbiórkami pieniędzy i wolontariatem Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. A. Witkowskiego w Jarosławiu wraz z Powiatowym Ogniskiem Baletowym zorganizował wyjątkowy koncert charytatywny.
– Pomysł zorganizowania koncertu poetyckiego zrodził się jeszcze w tamtym roku – opowiada opiekun artystyczny z ZSDGiL Marzena Martynowicz. Na drodze stała wówczas trwająca pandemia i nauka zdalna, które uniemożliwiły przygotowania.
Z perspektywy czasu można uznać, że był to swego rodzaju znak[paywall] aby poczekać z programem artystycznym i przygotować go na specjalną okazję. Straszną i smutną, bo związaną z wojną, ale jednocześnie wyjątkowo wzniosłą.
Młodzi artyści, uczniowie M. Martynowicz, mieli niemal wolną rękę w realizacji projektu. Nauczycielka zaproponowała im jedynie autorów, z których mogliby zaczerpnąć inspirację i których wiersze mogliby wykorzystać.
Finalnie cała piątka artystów z klas drugich – Milena Czereba, Karolina Ożga, Natalia Stachurska, Maksymilian Jabłoński oraz Julia Surmiak – zdecydowała się na jedenaście utworów autorstwa Norwida, Baczyńskiego i Różewicza.
Między innymi na: „Pieśń o szczęściu” Baczyńskiego, „W Weronie” Norwida oraz „Różę” Różewicza.
W związku z tym, że wykorzystano formułę poezji śpiewanej, każdy uczestnik koncertu otrzymał przygotowany przez młodzież śpiewnik. Miejsce wydarzenia, czyli Powiatowe Ognisko Baletowe, także wprowadzało wyjątkową atmosferę.
Jak zaznaczyła M. Martynowicz, było to zamierzone – chciano wyjść poza szkolne mury, by tak liryczny i nastrojowy koncert odbył się gdzie indziej niż w sali gimnastycznej. Ten zabieg wykorzystano dla podkreślenia piękna przedstawianej poezji, bo – jak mówił tytuł koncertu – „Bo piękno na to jest, by zachwycało”.
Całe wydarzenie było jednocześnie akcją charytatywną, bo zebrane środki mają zostać przeznaczone na pokrycie kosztu wycieczek szkolnych uczniów z Ukrainy, których w Witkowskim jest aż pięciu.
Honorowym gościem była Marta Kurpiel, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Jarosławiu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze