Kilkadziesiąt minut spotkania z ratownikami z Wojewódzkiego Szpitala św. Ojca Pio w Przemyślu ma szansę w przyszłości zaprocentować w możliwie najlepszy sposób. Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy i skutecznego wzywania służb ratowniczych to wartość bezcenna. Z praktycznej lekcji skorzystali niedawno uczniowie Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Zadąbrowiu.
Szkolenie praktyczne z udziałem uczniów placówki poprowadził Piotr Góral – ratownik medyczny pracujący na co dzień w przemyskim szpitalu. Odbyło się z podziałem na grupę młodszą i starszą. Młodzież miała szansę nauczyć się prowadzenia reanimacji i resuscytacji krążeniowo-oddechowej, zakładania opasek uciskowych, zasad wzywania pomocy w razie wypadku czy układania poszkodowanego w tzw. bezpiecznej pozycji bocznej. Uczniowie zyskali nie tylko wiedzę teoretyczną, ale i przeszkolenie praktyczne, do którego posłużył fantom.
– Mieliśmy możliwość sprawdzenia efektywności podjętych działań. Dzięki uprzejmości naszych gości mogliśmy też zobaczyć wnętrze ambulansu wraz z jego profesjonalnym wyposażeniem. Bardzo dziękujemy za przekazaną wiedzę, profesjonalizm, cierpliwość i wyrozumiałość wobec naszych pytań – podzielili się wrażeniami członkowie szkolnej społeczności.
Reklama
Jak podkreślają ratownicy, warto pamiętać, że czym innym jest znajomość zasad pierwszej pomocy, a czym innym sytuacja, w której faktycznie znajdujemy się w sytuacji zagrożenia czyjegoś życia i musimy reagować sprawnie, z zimną krwią. Często okazuje się, że świetnie potrafią zachować się w takim momencie właśnie dzieci. Nie tylko potrafią skutecznie wezwać pomoc, ale też współpracować z dyspozytorem przez telefon.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze