Długo to trwało, bo ponad dwa lata, ale wreszcie się udało! Kilka dni temu udało się wyłonić instytucję, która będzie prowadzić sklep socjalny z kawiarenką przy ul. Sportowej w Przemyślu. To był ostatni element niezbędny do rozpoczęcia działalności „Spichlerza”, bo tak się będzie nazywać ten sklep.
Pomysłodawcą otwarcia takiego sklepu w nadsańskim mieście jest radny Bartłomiej Barczak (Regia Civitas). O jego inicjatywie po raz pierwszy poinformowaliśmy na początku marca 2021 r.
Sklep miał być wzorowany na pierwszym tego typu w Polsce, który pod nazwą „Spichlerz” funkcjonuje w Katowicach. Wówczas napisaliśmy, że wiele wskazuje na to, iż może wystartować już na przełomie kwietnia i maja 2021 r. w jednym z pomieszczeń przy ul. Sportowej w Przemyślu.
Mijały miesiące, a sklepu nie było, choć lokal w budynku przy ulicy był gotowy, wyremontowany. Problemem był brak instytucji, która miałaby go prowadzić[paywall].
10 marca br. na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Przemyślu pojawiła się informacja, że „konkurs ofert na realizację na terenie Przemyśla w 2023 r. zadania publicznego w zakresie pomocy społecznej, polegającego na prowadzeniu sklepu społecznego, został unieważniony”.
– To prawda. Powodem było niespełnienie przez jedynego oferenta kryteriów formalnych zawartych w ogłoszeniu. Bardzo szybko został ogłoszony kolejny konkurs, do którego oferty mogą być składane do 11 kwietnia. Zgodnie z naszymi zapowiedziami pomieszczenia w budynku przy ulicy Sportowej 12, w których ma się znajdować sklep socjalny, są już od dawna gotowe i czekają tylko na wyłonienie podmiotu prowadzącego go – zdradził niedawno Witold Wołczyk z Wydziału Promocji i Kultury UM w Przemyślu.
Do wspomnianego konkursu zgłosiła się jedna instytucja, która wreszcie spełnia wszystkie kryteria formalne zawarte w ogłoszeniu. To Fundacja „Wolne Miejsce” z Katowic. Z tego tytułu otrzyma dotację w kwocie 97 tys. 126 zł.
– Obecnie trwają rozmowy z podmiotem, który został wybrany na operatora sklepu socjalnego. Oczywiście poinformujemy o terminie otwarcia, jak tylko zostaną ustalone wszystkie szczegóły – zapewnił Witold Wołczyk z Wydziału Promocji i Kultury UM w Przemyślu.
– Jestem szczęśliwy. Co prawda długo to trwało, ale wreszcie się udało znaleźć operatora sklepu. W tym tygodniu dojdzie do spotkania władz miasta z przedstawicielami fundacji, aby ustalić wszystkie szczegóły. Chciałbym, aby sklep zaczął funkcjonować jak najszybciej – powiedział radny B. Barczak.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze