W stanicy ułańskiej w Piątkowej, w gminie Dubiecko, prowadzonej przez Fundację Ułani Króla Jana, obchodzono Święto 20. Pułku Ułanów im. Jana III Sobieskiego, któremu towarzyszył piknik kawaleryjski.
Zgromadzona publiczność oglądała m.in. pokaz dwukonnego pocztu husarskiego Krzysztofa Dyka i Jerzego Misiury oraz turniej staropolskiego kapywusza – widowiskowej konnej gonitwy połączonej z walką na palcaty[paywall]. Zaproszeni goście wzięli udział w biesiadzie w namiocie z obozowiska polskiego kawalerzysty z XVII wieku. Wydarzenia komentował pisarz i historyk Jacek Komuda, który pojedynkował się również na szable. W trakcie części artystycznej publiczność wysłuchała pieśni w wykonaniu Elizy Anny Niemczyckiej (mezzosopran liryczny), dysponującej pięknym i niezwykle ciekawym głosem, której towarzyszył Wojciech Konikiewicz (fortepian). Pianista i kompozytor wykonał również solo dwie własne kompozycje. Towarzyszył on też na fortepianie aktorowi Jerzemu Zelnikowi, który zaprezentował mistrzowską recytację wierszy Zbigniewa Herberta. W trakcie późniejszego, uroczystego rautu miała miejsce premiera beczki piwa grodziskiego, warzonego według dawnych, XVII-wiecznych receptur przez gospodarza Stanicy – Sławomira Kwokę.
Organizatorem wydarzenia była Fundacja Ułani Króla Jana, kultywująca tradycje 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, który do wybuchu II wojny światowej stacjonował w Rzeszowie. W organizację zaangażowane było Koło Gospodyń Wiejskich w Piątkowej, zapewniając gościom m.in. lokalne potrawy. Wydarzenie wspierał sołtys wsi Piątkowa Mariusz Lubelski.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze