Od drugiej połowy czerwca br. obywatele Ukrainy będą mogli podróżować do Unii Europejskiej bez wiz krótkoterminowych.
– Ukraina spełniła wszystkie kryteria i obowiązek wizowy powinien zostać zniesiony – powiedziała podczas debaty plenarnej parlamentarna sprawozdawczyni, posłanka Mariya Gabriel (PPE, BG), dodając, że zniesienie obowiązku wizowego będzie „kolejnym mocnym sygnałem, że Ukraina jest kluczowym partnerem dla Unii Europejskiej w ramach [programu] Partnerstwa Wschodniego”.
Projekt przyjęto 521 głosami[paywall] za, przy 75 głosach przeciw i 36 wstrzymujących się. Teraz porozumienie w tej sprawie musi jeszcze zostać formalnie zatwierdzone przez Radę UE. Powinno wejść w życie już w czerwcu, 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE.
Ukraińcy posiadający paszporty biometryczne będą mogli udać się do Unii na 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu na wakacje, w interesach lub w innym celu. Wiza nie uprawnia ich jednak do podjęcia pracy. Unijna decyzja o zwolnieniu Ukraińców z obowiązku wizowego będzie dotyczyć wszystkich krajów UE, z wyjątkiem Irlandii i Wielkiej Brytanii. Poza UE będzie też obowiązywać w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Przygotowując decyzję o zwolnieniem Ukraińców z obowiązku wizowego Unia zaostrzyła mechanizm zawieszenia ruchu bezwizowego, aby w wyjątkowych przypadkach umożliwić tymczasowe przywrócenie wiz.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Tyle tylko że do unii mogą wjechać na maksymalnie 3 miesiące + nie mogą podjąć pracy...Dodatkowo każde państwo w każdej chwili może zakazać wjazdu Ukraińcom :P
za 5zł to robili w czasach kiedy funkcjonował bazar na stadionie Poloni .
Tania siła robocza
Tak jak polacy w anglii
Tyle tylko że do unii mogą wjechać na maksymalnie 3 miesiące + nie mogą podjąć pracy...Dodatkowo każde państwo w każdej chwili może zakazać wjazdu Ukraińcom :P