Reklama

Upamiętnili Bitwę pod Oleszycami

21/09/2017 15:30

W uroczysku Horaj na terenie Nadleśnictwa Oleszyce 18 września odbyła się uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę Bitwy pod Oleszycami. Kilka dni wcześniej (15 września) na terenie leśnictwa Zabiała 94 rowerzystów stanęło na starcie V Rowerowego Wyścigu Pamięci Bitwy pod Oleszycami.

W uroczystości w Horaju wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz, służb mundurowych, Nadleśnictwa Oleszyce, mieszkańcy oraz młodzież szkolna. Za oprawę muzyczną odpowiadała Orkiestra Wojskowa Garnizonu Rzeszów.

Wyścig po raz kolejny zorganizowało stowarzyszenie „Czas na pomoc” przy współpracy z Nadleśnictwem Oleszyce, Urzędem Miasta i Gminy Oleszyce oraz Urzędem Gminy Stary Dzików. Długość trasy wynosiła 12 km, a start i meta znajdowały się przy Leśniczówce Zabiała.

W kategorii open najszybsi byli: Andrzej Skoczylas (20:34), Mariusz Borowiec (21:22) i Maciej Meder (21:28). Wśród kobiet w pierwszej trójce znalazły się: Dorota Kuraszyńska (23:52), Gabriela Mączka (24:49) i Iwona Meder (25:58).

Reklama
Bitwa na przedpolach Oleszyc trwała od 14 do 17 września 1939 r. Żołnierze 21. Dywizji Piechoty Górskiej pod dowództwem generała Józefa Kustronia, idąc w marszu na odsiecz Lwowa, stoczyła zacięte walki z niemiecką 45. Dywizją Piechoty. Generał zginął 16 września w lesie między Koziejówką, a Ułazowem.


fot.Rafał Morawski
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości