6 kwietnia 1944 roku gen. Tadeusz „Bór” Komorowski poinformował Sztab Naczelnego Wodza o wykonaniu „Akcji Jula”. Akcję dywersyjną sprzed 79 lat upamiętniono w sobotę, 13 maja, przy Zabytkowej Strażnicy Kolejowej „Tryńcza”.
Uroczystość rozpoczęła polowa msza święta, której przewodniczył ks. prałat Marian Boho. Po niej nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej bohaterom „Akcji Jula”, żołnierzom 2 Kompanii „Rudy” Batalionu „Zośka”.
„Akcja Jula” to 3 niebezpieczne przedsięwzięcia: wysadzenie przepustu wraz z pociągiem towarowym w pobliżu stacji Rogoźno oraz pociągu ratowniczego linii Rzeszów – Przeworsk, mostu kolejowego z pociągiem towarowym koło stacji Nowosielce – linia Jasło – Sanok oraz przęsła na moście kolejowym na Wisłoku pod Tryńczą (linia Przeworsk – Rozwadów). Tą ostatnią dowodził sierż. pchor. Jerzy „Florian” Jagiełło.
Do dziś pod kryptonimem „Akcja Jula” kryje się jedno z najpoważniejszych zadań bojowych wykonanych przez oddziały dyspozycyjne Kedywu AK. W jej realizacji bezpośrednio uczestniczyło prawie 100 osób, których odwaga doprowadziła do ponad 100-godzinnej przerwy w ruchu kolejowym.
Okupiona była też niewielkimi stratami – ranne zostały tylko 3 osoby, co przy tak rozległej akcji jest wręcz nieprawdopodobne. 13 maja br. w Tryńczy nie zabrakło uroczystej oprawy, która podkreśliła wagę działań sprzed 79 lat.
Zadbali o nią m.in.: uczniowie, strażacy, żołnierze 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej z Jarosławia, na czele z dowódcą ppłk. Wojciechem Drapałą, orkiestra dęta oraz samorządowcy.
„W ramach tej inicjatywy powstała także specjalna wystawa poświęcona Bohaterom „Akcji Jula”, która dostępna będzie do zwiedzania w strażnicy kolejowej” – przekazał Urząd Gminy w Tryńczy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze