Reklama

Upamiętnili krajanów wywiezionych na Sybir

Dzięki funduszom rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Miękiszu Nowym w gminie Laszki doszło do ceremonii odsłonięcia obelisku i tablicy, upamiętniających osoby z tamtejszej parafii wywiezione na Sybir.

Uroczystości rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Śnieżnej, odprawiona w intencji sybiraków, po której na cmentarzu parafialnym doszło do odsłonięcia i poświęcenia obelisku i pamiątkowej tablicy zawieszonej na murze kaplicy,  upamiętniającej wywiezionych na Sybir[paywall]. Widnieją na niej nazwiska 90 osób, ale tych, którzy trafili na nieludzką ziemię było wiele więcej. Następnie w Szkole Podstawowej w Miękiszu Nowym odbyły się: uroczysta akademia w wykonaniu młodzieży szkolnej oraz wykład Tomasza Berezy z rzeszowskiego oddziału IPN, poświęcony deportacjom na wschód z terenu południowo-wschodniej Polski.

W uroczystościach, obok bardzo licznej grupy mieszkańców, wzięli udział m.in.: przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie na czele z naczelnikiem Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa dr. Piotrem Szopą, członek zarządu województwa podkarpackiego Anna Huk, dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Marcin Zaborniak, starosta jarosławski Stanisław Kłopot czy wójt gminy Laszki Stanisław Gonciarz.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Hnbnhhh - niezalogowany 2020-02-21 01:17:14

    Kiedy upamiętnią wymordowanych Polaków przwz Ukraińców  z UPA???

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama